Regelfrågan – Strunta i regelfel i matchspel

Måste man påpeka regelfel som en motståndare gör i matchspel eller får man blunda för dem?

Regelpolisen har mindre att säga till om i matchspel

Matchspel har som du säkert vet lite andra regler än vanligt slagspel och här är en sådan. Du kan nämligen blunda för ett regelfel som en motståndare gör om du tror dig vinna på det.

Sen att man oftast vinner på regelfel som en motståndare gör är en annan sak. Det du dock inte kan göra är att påpeka ett fel för att sedan komma överens med motspelaren att ni struntar i felet. Isf blir bägge spelarna diskvalificerade.

Det lite intressanta i matchspel är att två spelare inte måste ha rätt om alla regler utan det räcker att de är överens. I matchspel kan spelaren och motspelaren komma överens om hur man avgör en regelfråga så länge som de inte avsiktligen kommer överens om att tillämpa reglerna på ett felaktigt sätt (se Regel 20.1b(1)).

Alltså om ni bara är överens och ingen av er vet att ni bryter mot en regel är det okej.

Sen är viktigt att komma ihåg att reglerna kan skilja ganska mycket i vanligt slagspel jämfört med matchspel när det gäller saker som detta. Alltså viktigt att inte tro att bara för att en sak gäller i ena spelformen så gäller den även i andra.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Vår sida använder cookies. Godkänn cookies för att kunna fortsätta använda sidan >>