Regelfrågan – Dropp utan plikt om bollen hamnat i temporärt vatten men du inte kan hitta den?

Får du droppa utan plikt för temporärt vatten om du såg att bollen slog ner i området men det sen är så djupt att du inte kan hitta bollen?
A: Eftersom bollen inte kan hittas är den förlorad och du är tvingad att slå om från föregående plats med plikt.
B: Eftersom du vet att bollen gick i vattnet får du droppa den vid området men då du inte hittar den blir det ett slags plikt.
C: Är du säker på att bollen gick i området kan du droppa utan plikt som du hade gjort om du hittat bollen.
D: Du får bara fri dropp om du kan hitta bollen, men det är upp till klubben att erbjuda en grävmaskin för att kunna gräva fram bollen. Erbjuder de inte det är det fri dropp.

Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.


Rätt svar: C


Tyvärr är det inte alltid perfekt väder när vi är ute och spelar golf utan ibland blir det riktigt blött. Veckans regelfråga gäller en situation när det just har blivit ordentligt med blött ute på banan.

Läget är att du slår ett slag och det vill sig inte bättre än att bollen går mot ett större område med en massa extra vatten. Du ser att bollen slår ner i området då det plaskar till. När du kommer fram till bollen sen så kan du dock inte hitta den.

Vattnet där du tror att bollen kommit är helt enkelt så pass djupt att du inte kan se någon boll. Att det är mörkt vatten gör det hela inte lättare. Kort och gott så hittar du inte din boll trots att du så gott som säkert vet att den hamnade där du letar.

Vad gäller då enligt reglerna?

Regel 16.1e

Ni som följer denna blogg vet att jag ofta tar upp det här med att reglerna har blivit mer humana genom åren. Nu ska sägas att jag inte vet om detta är en regel som har förändrats genom tiden men det känns helt klart som att det kan vara så.

Ibland kan det vara svårt att hitta bollen

Det står nämligen i denna regel:

Om en spelares boll inte har hittats och det är känt eller så gott som säkert att bollen har stannat i eller på ett onormalt banförhållande på banan, får spelaren använda detta lättnadsalternativ i stället för att ta lättnad med slag och distans:

  • Spelaren får ta lättnad enligt Regel 16.1bc eller d, och då använda den uppskattade punkt där bollen senast skar gränsen till det onormala banförhållandet på banan som bollens läge i syfte att hitta den närmaste punkten för fullständig lättnad.

Då du i detta fall är så gott som säker på att bollen är inom området får du alltså en fri dropp på samma sätt som om du hade hittat bollen. Skillnaden är egentligen att du istället för att använda platsen bollen ligger på som riktlinje om var droppen ska se så använder du där bollen gick in i området istället.

Närmaste punkten med full lättnad från där bollen gick in i området och sedan inom en klubblängd från denna plats.

Skulle du dock inte vara så gott som säker (är ju omöjligt att vara 100 % säker) ligger du dock dåligt till enligt reglerna. Du måste vara så säker som möjligt och är du inte det kostar det slag helt plötsligt.

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
RödRöd
SvartSvart
29 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *