Det är nu några veckor sedan jag skrev en uppdatering här på sajten över hur det går för mig och projektet med att röra mer på mig och även gå ner i vikt.
Sammanfattningsvis kan man säga att veckorna har varit långtifrån perfekta även om resultatet har varit på det stora hela ok.

Första veckan jag inte rapporterat om hade resan till Skåne där jag visste att maten inte skulle vara den bästa. Samtidigt är det inte direkt ofta man åker iväg för att fira att fadern fyller 80 år lite senare.
Fick iaf in en riktigt bra cykeltur ena morgonen där. Vädret var väl kanske inte perfekt med regn men ut kom jag iaf på ca 6 mil. Klart trevligt att få cykla vid kusten och i det allmänt väldigt annorlunda landskapet i Skåne jämfört med vad vi har här i skogarna i Småland.
Var inte vindstilla heller men vindarna var till stor del med mig så där har jag iaf inget att gnälla på. Sen hade det kunnat få vara lite trevligare vid Kullens fyr som var mitt mål med turen. Som man ser på bilden jag här lagt in var det kanske inte så att man var sugen på att stanna där något längre tag.
Jag hade t o m svårt att ta just denna bilden då mobilen och fingrar var så blöta att den inte ens ville registrera några knapptryck. Svårt att hitta något att torka av med också när allt var lika blött.
Senaste två veckorna
Problemet har varit lite motivationen de senaste veckor och det är inte konstigt direkt att man kommer in i sådana perioder.
Varma dagar ute och man känner sig lite allmänt slö så är det svårt att ta tag i saker. Maten har nog varit ganska okej då det är enklare att kontrollera.
En del golf har det hunnit bli så klart och även ett par cykelturer. Hade t ex nöjet att köra in en stubbe förra vecka så nu ett antal dagar efter gör det fortfarande ont på lite olika platser som tog sig en smäll när jag tydligen tänkte att bästa valet då var att slänga ner kroppen i marken.
Det har helt enkelt varit lite för lätt att välja att ligga i tvsoffan och titta på Tour de France.
Vikten
Sen även om jag inte gjort superstora framsteg med vikten de senaste veckorna så är den iaf ner ca 2 kg under denna perioden.
En invägning nu idag på strax över 89 kg är klart trevligare läsning än det lite över 94 kg som jag vägde in på när jag började med detta. 5 kg tappad vikt på 1 ½ månad är helt ok.
Sen då att motivationen varit lite dålig ett tag är något man får räkna med. Viktiga är bara att inte ge efter för mycket då så att man kommer tillbaka till hur det var innan.
Nästa vecka är slutet på den tänkta perioden för detta projekt men jag kan redan nu säga att det med stor sannolikhet blir en månad till. Något jag pratade om som en stor sannolikhet när jag började denna resa.
Ska även bli intressant att se hur mycket jag bättrat mig på mitt testvarv jag ska köra på cykeln. Det segmentet som jag mest kände mig trött, seg och långsam på kan nog klaras av på klart kortare tid.
Sen kommer jag säkert att känna mig trött, seg och långsam även när jag ska sätta rekord där. Brukar nämligen vara så alltid när man cyklar att det inte känns bra. Sen kan man läsa tiden och inse att det skiljer flera minuter på nu och då.
Vilket gör att man lätt tänker tillbaka och undrar hur jäkla långsam och dåligt tränad man var, när man fortfarande inte tycker sig vara form nu heller.