Något av det första vi får lära oss när vi börjar spela golf är att puttern är en klubba man använder på green – men är inte det ett ganska okreativt sätt att tänka kring golf?
Vad sägs om att använda puttern som utslagsklubba på längre hål?
I veckans utmaning satsade vi på att se hur långt vi kunde slå med puttern. Själva upplägget var väldigt enkelt: varje spelare fick tre chanser och målet var att komma så långt fram som möjligt. Att bollen skulle stanna i fairway eller liknande struntade vi helt i – seriöst, vi gör ju inte det med drivern heller. 😉
Hur det gick för oss
Det här är ett slag man såklart har testat tidigare, och det är verkligen inte lätt att få det rakt. Det är extremt lätt att bollen går till höger – rejält dessutom – gärna med en massa skruv.
Personligen fick jag iväg de två första bollarna cirka 50 meter, men väldigt snett.
Det är såklart lite svårt att mäta exakt hur långt bollen gick, men ett träd som jag tror stod ganska nära utslagsplatsen var ungefär 145 meter bort från mitt vinnarslag. De andras slag var en liten bit kortare än det.
Och nej, det var inte ett perfekt slag på något sätt – det finns definitivt fler meter att hämta. Jag skulle tro att en riktigt bra träff kan komma ganska nära 200 meter, särskilt med bra rull.
Testa gärna detta nästa gång du är ute på banan. Det är en rolig extragrej att prova om du vill ha lite skoj under ronden!
Vad är en utmaning?
Vårt mål här på Golfprylar är att varannan vecka presentera en utmaning till er som besöker oss. Denna utmaningen kan vara något du gör på banan, något du gör hemma eller något annat bra vi kommer på. Utmaningar kan vara i form av att göra något som är svårt (t ex klara av en viss typ av slag), att spela golf med begränsningar eller kanske bara att vi försöker pusha dig till att göra något nyttigt som kanske är lite tråkigt.