Varukorgen

Varukorgen är tom

Visa undermenyn (klicka)

Dölj undermenyn (klicka)

Vår Facebook

Regelfrågan - Får jag skruva fast en lös skruv under ronden?

Scenariot är enligt följande. Du börjar spela en rond och upptäcker efter ett tag att din justerbara driver har en skruv som sitter löst. Får du då skruva fast den under ronden?

Kanske finns några skruvar

Denna fråga är lite intressant då det till stor del handlar om hur drivern var när du började ronden. Regel 4.12(2) säger att du får reparera en klubba som har gått sönder under en rond och återställa den till hur den var innan. Därmed skulle du kunna fixa till drivern.

Men det finns en brasklapp och det är att skruven inte får ha varit löst när du börjar ronden. För om den var lös när du började ronden och du skruvar fast den återställer du inte den till samma läge utan ett nytt läge vilket inte är okej enligt reglerna. Du måste alltså veta att skruven satt fast när du började spela.