Regelfrågan – Vet inte om det är min provisoriska eller förstaboll

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du är på 13:e hålet och har lyckats slå en boll till det lite höga gräset 200 meter bort. Då du vet att det är lurigt att hitta bollen slår du en provisorisk boll. Denna hamnar också i samma område med högt gräs. Du tänker då att du iaf borde hitta en boll.

När du kommer fram till området överraskas du av att du hittar bägge bollarna. Det är nu frågan uppstår vad du ska göra då du omöjligt kan säga vilken av bollarna som är den första. Du spelar nämligen på samma märke och modell plus att du har en personlig lite markering på bägge bollarna på samma ställe.

Regel 18.3c

Två likadana bollar. Vet du vilken som är din?
Två likadana golfbollar. Vet du vilken som är din?

Detta är regeln som säger vad som gäller då och den är inte snäll i detta läge mot dig. Kort säger den att ifall du kommer till ett område där du tror att bägge bollarna ligger och inte kan identifiera vilken som är förstaboll så ska den hittade bollen räknas som den provisoriska.

Hittar du bara en boll är det bara att spela på den som då är den provisoriska. Hittar du bägge bollarna får du välja en av dem och spela vidare på. Den räknas då som den provisoriska. Om det var efter utslaget blir det alltså att du slår ditt fjärde slag oavsett.

Det kan alltså vara smart att ha lite olika märkning på sina bollar. Eller tänker man att risken för detta är väldigt liten och chansar med samma märkning hela tiden.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du flytta en kotte som ligger i vägen?

Kotte i vägen för din golfboll Veckans regelfråga riktar sig lite mer till nybörjaren. Vi [...]

Regelfrågan – Hur många slag kostar detta spelaren?

Är det tillåtet i golf att slå ett slag med ryggen mot målet eller måste [...]

Regelfrågan – Får man rikta in bollen på tee?

Bollar har normalt någon form av rikthjälpmedel. Får jag på tee använda den för att [...]

Regelfrågan – Var får du slå på denna matta?

Du är ute och spelar en höstrond eller för den delen vårrond och för att [...]

Regelfrågan – En återblick på 2024 (100:e inlägget)

Ett av de verkligen återkommande inslagen här på sajten är regelfrågan. De verkar som att [...]

Regelfrågan – Vad gäller för tillfälligt vatten?

Att man får fri dropp om bollen har hamnat i en stor vattenpöl vet nog [...]

Produkter från shoppen

-20%
Det ursprungliga priset var: 69 kr.Det nuvarande priset är: 55 kr.
-22%
Bemästra puttning!
Det ursprungliga priset var: 89 kr.Det nuvarande priset är: 69 kr.
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt

En tanke om “Regelfrågan – Vet inte om det är min provisoriska eller förstaboll

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!