Regelfrågan – får man markera bollen utanför green?

Vad säger reglerna – får en spelare markera och lyfta sin boll även utanför green? I detta fall ligger både din och andra spelarens boll nära varandra vid green och du vill putta bollen.
A: Nej, en boll får bara markeras och lyftas på green.
B: Självklart inte – golf handlar ju om att förstöra sina vänners chanser, inte att hjälpa dem.
C: Bara om båda spelarna är överens om det.
D: Ja, om den ligger i vägen för en annan spelares slag – oavsett var på banan.

Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.


Rätt svar: D


Du ligger precis utanför green, bara ett par meter kvar till hål. Där bollen ligger är underlaget bra och du vet med dig själv att du hellre puttar bollen än chippar. Problemet är bara att framför dig ligger en annan spelares boll.

Du önskar då att han ska markera bollen men spelaren vägrar då han anser att man bara får markera en boll om den ligger på green. Han vill heller inte slå före dig då det skulle ge dig linjen.

Vad vi behöver göra därmed är att gå till reglerna och se vad som står där.

Vad säger reglerna?

Det är faktiskt ganska enkelt. Den andra spelaren har helt enkelt fel.

Enligt Regel 15.3b får en spelare alltid markera och lyfta sin boll om den kan störa en annan spelares spel – oavsett om bollen ligger på green, foregreen, fairway eller i semiruffen. Det enda undantaget är om bollen ligger i ett pliktområde, där gäller särskilda regler.

När du ber din medspelare att lyfta bollen är han alltså skyldig att göra det. I slagspel får han välja att spela först om han vill, men han får inte vägra helt. I matchspel däremot måste han flytta bollen om du ber om det.

Att vägra både markera och spela först är alltså inte bara dåligt uppförande – det är ett regelbrott.

Tidigare regelfråga

En regelfråga vi har haft tidigare gick in lite på detta ämne fast på en annan plats på banan. Den gången hade vi två utslag som hamnat nära varandra på fairway.

Där får du då också flytta på den bollen som ligger ivägen. Helt enligt samma regel som detta. Besök gärna våra gamla regelfråga Vad ska du göra om två bollar ligger bredvid varandra på fairway?

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer om en medspelare av misstag trampar på din puttlinje?

Vad säger reglerna egentligen? Det finns ingen regel som förbjuder att stå eller gå i [...]

Regelfrågan – Måste jag droppa om bollen ligger i Mark under Arbete?

Ditt slag har hamnat i ett område som är markerat som mark under arbete. När [...]

Regelfrågan – Vad händer om du inte är säker vilket boll du spelade på?

Du har för vana att spela på den boll som du senast hittade och detta [...]

Regelfrågan – Hur lång paus får du ta efter 9:an?

Du har spelat första halvan av ronden och känner dig lite trött eller extremt hungrig, [...]

Regelfrågan – Hur länge får du leta efter två bollar på samma ställe?

Det finns en allergi som de flesta av oss golfare lider kraftigt av. Detta är [...]

Regelfrågan – Får man slå ett slag med klubban på högkant?

Vad säger reglerna om att slå ett slag med klubban på högkant? Nu är vi [...]

Produkter från shoppen

39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
19 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!