Regelfrågan – Vad räknas som tillfälligt vatten?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

För det första måste tillfälligt vatten vara utanför ett vattenhinder. Det som räknas som tillfälligt vatten är sedan en ansamling vatten som normalt inte ska finnas på ett ställe som är klart synligt. Detta innebär t ex inte att du kan ställa dig och hoppa för att få fram någon droppe vatten och sedan kalla det för tillfälligt vatten.

Du ska alltså se vattnet innan du tar stansen eller efter det att du tagit en naturlig stans. Kommer det då fram vatten är det tillfälligt vatten. Det är inte det ifall marken är väldigt mjuk för att den är fuktig eller om det bara är väldigt blött rent allmänt.

Frost och dagg räknas inte som tillfälligt vatten. Snö och is som är naturligt skapat kan räknas som tillfälligt vatten eller lösa naturföremål.

Om du är i ruffen eller fairway så gäller det att hitta den närmaste punkten där det inte är tillfällig vatten som ej ligger närmare hål. Sedan droppar du inom en klubblängd från denna punkt och detta utan plikt. Du får inte droppa ner bollen i ett hinder eller in på green.

Är du i en bunker får du droppa fritt om du hittar en punkt i bunkern som ej är närmare hål som är fri från vatten. Hittar du inte en sådan kan du droppa på flagglinjen utanför bunkern med ett slags plikt.

Ligger bollen på green gäller det att ta ut den närmaste punkten som har normala förhållanden och placera bollen där utan plikt. Som vanligt får det ej vara närmare hål.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får jag skruva fast en lös skruv under ronden?

Scenariot är enligt följande. Du börjar spela en rond och upptäcker efter ett tag att [...]

Regelfrågan – Vad göra om två klubblängder inte räcker?

Du är ute och spelar det sjunde hålet. Hålet som du mest känner som ”hålet [...]

Regelfrågan – Vad händer om jag råkar flytta markeringsknappen?

På green så markerar jag bollen men innan jag lagt tillbaka bollen så råkar jag [...]

Regelfrågan – Hur länge får du leta efter två bollar på samma ställe?

Det finns en allergi som de flesta av oss golfare lider kraftigt av. Detta är [...]

Regelfrågan – Vet inte om det är min provisoriska eller förstaboll

Du är på 13:e hålet och har lyckats slå en boll till det lite höga [...]

1 Comment

Regelfrågan – Får du spela golf med dina tjocka vinterhandskar?

Kylan kommer närmare och närmare och det innebär för de flesta av oss att golfsäsongen [...]

Produkter från shoppen

59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Träna hemma!
69 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Förbättra din sving!
Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!