Regelfrågan – Vad räknas som tillfälligt vatten?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

För det första måste tillfälligt vatten vara utanför ett vattenhinder. Det som räknas som tillfälligt vatten är sedan en ansamling vatten som normalt inte ska finnas på ett ställe som är klart synligt. Detta innebär t ex inte att du kan ställa dig och hoppa för att få fram någon droppe vatten och sedan kalla det för tillfälligt vatten.

Du ska alltså se vattnet innan du tar stansen eller efter det att du tagit en naturlig stans. Kommer det då fram vatten är det tillfälligt vatten. Det är inte det ifall marken är väldigt mjuk för att den är fuktig eller om det bara är väldigt blött rent allmänt.

Frost och dagg räknas inte som tillfälligt vatten. Snö och is som är naturligt skapat kan räknas som tillfälligt vatten eller lösa naturföremål.

Om du är i ruffen eller fairway så gäller det att hitta den närmaste punkten där det inte är tillfällig vatten som ej ligger närmare hål. Sedan droppar du inom en klubblängd från denna punkt och detta utan plikt. Du får inte droppa ner bollen i ett hinder eller in på green.

Är du i en bunker får du droppa fritt om du hittar en punkt i bunkern som ej är närmare hål som är fri från vatten. Hittar du inte en sådan kan du droppa på flagglinjen utanför bunkern med ett slags plikt.

Ligger bollen på green gäller det att ta ut den närmaste punkten som har normala förhållanden och placera bollen där utan plikt. Som vanligt får det ej vara närmare hål.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Räknas en upphittad klubba som en av 14 klubbor?

Det är inte helt ovanligt att stöta på en kvarglömd klubba på golfbanan. Vi har [...]

Regelfrågan – Kan du förklara en boll som förlorad?

Snett slag och sedan säger en spelar ”Jag förklarar den bollen som förlorad”. Vem har [...]

Regelfrågan – Vad händer om någon stör dig i svingen?

När koncentrationen försvinner helt Historiskt har vi fått lära oss att golf är en sport [...]

Regelfrågan – Vad händer om du är osäker på om det är din boll?

Vi golfare gillar att gå omkring i skogar, bland brännäslor, i högt gräs osv och [...]

Regelfrågan – Vad händer om bollen studsar ur hålet?

Vad händer om bollen trillar ner i hålet men sen direkt studsar upp av sig [...]

Regelfrågan – Blir du diskvalificerad om du plockar upp bollen på green utan att markera?

Du har ett sämre hål och har gjort slut på dina slag i poängbogey. Därför [...]

Produkter från shoppen

Träna hemma!
69 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Förbättra din sving!
Mängdrabatt
Mängdrabatt
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
-14%
Det ursprungliga priset var: 69 kr.Det nuvarande priset är: 59 kr.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!