Regelfrågan – Hur många hål måste man spela för att få sänka sig?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

I och med regelförändringen som genomfördes för några år sedan blev det lite skillnader i vad som gäller för antal hål som krävs för att få sänka sig, eller för den delen höja sig om man så önkar.

Tidigare kunde spelare med ett högre HCP sänka sig på 9 hål men för spelare i lägre kategorier så krävdes det alltid 18 hål.

Numera har man tagit bort de här grupperna och alla kan därför sänka sig på 9 hål. Sen finns det lite detaljer som kan vara bra att veta när det gäller hål osv.

Frakt 29 kr och gratis frakt över 500 kr

För det första så finns det inget krav alls om att du antingen måste spela 9 eller 18 hål. Det går bra med vilket antal som helst mellan dem. Bra att veta är att alla hålen måste spelas i ordning. Så du kan alltså inte spela säg hål 1-3 och sedan 6-18 och sänka dig.

Det finns dock inget krav på att du måste börja på hål 1 för att räkna handicap under ronden. En shutgunstart t ex där alla är utspridda och du t ex får börja på hål 13 är helt okej så länge som du tar alla hål i ordning och slutar efter hål 12 om det handlar om en hel rond.

Detta är för att man i princip inte ska kunna skippa ett hål man inte gillar eller för den delen har spelat dåligt på och bara inte vill räkna med.

När handicap sedan ska räknas ut går det likadant till om du spelat mellan 9 – 13 hål. Du kommer då att få 2 poäng på alla kvarvarande hålen minus 1 poäng. Du räknas alltså ha spelat ett slag sämre än ditt handicap. Har du spelat 14 – 17 hål får du 2 poäng på resterande hål upp till 18. Spelar du 18 hål räknar du som vanligt.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Hur får du identifiera din boll?

Vi har alla slagit bollen mängder av gånger till ställen där vi inte med säkerhet [...]

Regelfrågan – Får du lyfta bollen under ett träd om du tänker ta den som ospelbar?

Vad säger regelboken? Det här är ett klassiskt golfdilemma – du hittar en boll under [...]

Regelfrågan – Är det plikt om du håller ett paraply när du puttar?

Sommaren är snart över och därmed kommer det där regnandet att dyka upp ännu mer. [...]

Regelfrågan – får man markera bollen utanför green?

Du ligger precis utanför green, bara ett par meter kvar till hål. Där bollen ligger [...]

Regelfrågan – Vad händer om du är osäker på om det är din boll?

Vi golfare gillar att gå omkring i skogar, bland brännäslor, i högt gräs osv och [...]

Vad får man och inte tala om under en runda?

Det är inte ovanligt att man som spelare inte riktigt är säker på vad man [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!