Regelfrågan – Får jag titta på instruktionsvideos under ronden?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Får jag titta på instruktionsvideos eller besöka sajter som har bra tips under en rond?

Det är inte direkt ovanligt att det går dåligt i lite olika utsträckning under en rond och frågan är då om man kan dra fram sin mobiltelefon och söka svar på nätet för att kanske hitta en lösning på ett tillfälligt problem?

Titta på videos under rond

Svar i t ex videoklipp som hjälper dig att bota slicen eller om det bara är texten som hjälper till med lösningar på problemen. Kanske behöver du lära känna banan bättre och vill kolla upp lite bilder och beskrivningar på golfklubbens hemsida osv.

Är detta något man kan göra eller räknas det som ett regelbrott? Klicka nedan för att få svaret! Gissa / svara gärna själv i förväg för att se om du har koll på vad som är godkänt.

Tryck för att se svar!!

Det är faktiskt så att det är tillåtet att kolla på videoklipp när man spelar golf. Det finns så klart några saker man måste hålla koll på för att få göra det. T ex är det inte tillåtet att titta på video från den just pågående ronden och sen är det inte tillåtet att fördröja spelet pga av tittandet. Det får heller inte finnas några lokala regler som förbjuder tittandet på video under en rond. Vilket kanske inte är så troligt under en vanlig rond men som skulle kunna finnas på tävling.

Men så länge som du håller dig inom de reglerna är det alltså okej att surfa in på din favorit instruktörs sajt och insupa hjälpen som där finns. Du kan alltså även gå in hit på Golfprylar och läsa om spelstrategi eller andra smarta saker du kan hitta här.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du flytta lösa naturföremål i bunker?

En regel från förr Att vi kör denna regel som många kan tycka är ganska [...]

Regelfrågan – Är det tillåtet att ta hjälp av en kratta?

Bollen har lagt sig lite taskigt till vid bunkerkanten får man då ta hjälp av [...]

Regelfrågan – Vad säger reglerna om spruckna golfbollar?

Att golfbollar går sönder numera är väldigt ovanligt då de är tillverkade i tåliga material. [...]

Regelfrågan – Hur mycket plikt får du om du slår till teekulorna i vredesmod?

Om det finns någon golfare i denna värld som inte har känt sig lite så [...]

Regelfrågan – Vet inte om det är min provisoriska eller förstaboll

Du är på 13:e hålet och har lyckats slå en boll till det lite höga [...]

1 Comment

Regelfrågan – När allt går lite… fel två gånger

Alltså detta är kanske inte troligaste situationen att hända men vi använder den för att [...]

Produkter från shoppen

29 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
-26%
Det ursprungliga priset var: 39 kr.Det nuvarande priset är: 29 kr.
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!