Regelfrågan – Får du medvetet droppa bollen så den rullar ur en droppzone?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Droppzoner kan finnas på en bana av många olika anledningar och anledningen spelar faktiskt inte så stor roll när det gäller denna fråga.

Tanken är här att droppzonen t ex är väl använd och droppar du fint i mitten av den är risken stor att bollen kommer stanna i ett dåligt läge. Kan du då t ex droppa där det är lite ojämnt sluttande neråt trots att du vet med dig om att bollen kommer att stanna utanför cirkeln bägge gångerna du gör det?

Regeln som styr i det här fallet är regel 14.3. Där går det att läsa vad man måste göra och kort kan man säga att du måste droppa på rätt ställe (inne i droppzonen) och på rätt sätt. Rätt är från knähöjd, utan skruv, rakt ner osv. Detta är också vad reglerna egentligen bara säger.

Kollar man då på vårt exempel så droppas bollen inom zonen och du gör det självklart på rätt sätt. Därmed spelar det ingen roll var bollen stannar utan det gäller enligt reglerna. I vårt fall är det utanför zonen vilket ju inte är en tillåten plats att spela ifrån.

Som de flesta vet ska man därmed placera bollen på det stället den landade andra gången droppen utfördes och spelas från den positionen. Nu kan det vara så brant lutning att du inte får bollen att stanna där även om du placerar den och i det läget ska den placeras på närmaste punkt där den ligger still.

Summan av det hela är att du kan vara smart och droppa bollen så den inte kommer att stanna på rätt ställe om du tänker att du kommer få ett bättre läge tack vare det.

Kom ihåg att reglerna är där för att berätta vad du inte får göra men även vad du får göra. Alltså om det inte är förbjudet att vara smart enligt reglerna får du vara smart.

I detta läge kanske de som har placerat dropprutan på ett sådant dåligt vis inte har gjort det bra men det är inte ditt fel.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du flytta en kotte som ligger i vägen?

Kotte i vägen för din golfboll Veckans regelfråga riktar sig lite mer till nybörjaren. Vi [...]

Regelfrågan – Vad ska du göra om två bollar ligger bredvid varandra på fairway?

Även om du så klart är en mycket starkare golfare än din spelkamrat så kan [...]

Regelfrågan – Vad får du göra på mobilen under en rond och vad får du inte göra?

När jag började spela golf hade mobiltelefonerna bara börjat med sin kampanj om herravälde på [...]

Regelfrågan – Är det plikt om du håller ett paraply när du puttar?

Sommaren är snart över och därmed kommer det där regnandet att dyka upp ännu mer. [...]

Regelfrågan – Dela ett hål när som helst

Säg att du och en motspelare båda verkligen ogillar ett hål och ni spelar matchsspel, [...]

Regelfrågan – Får du markera boll på green med en ölflaska?

De allra flesta av oss markerar en boll med en markeringsknapp, mynt eller något liknande. [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!