Regelfrågan – Får du medvetet droppa bollen så den rullar ur en droppzone?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Droppzoner kan finnas på en bana av många olika anledningar och anledningen spelar faktiskt inte så stor roll när det gäller denna fråga.

Tanken är här att droppzonen t ex är väl använd och droppar du fint i mitten av den är risken stor att bollen kommer stanna i ett dåligt läge. Kan du då t ex droppa där det är lite ojämnt sluttande neråt trots att du vet med dig om att bollen kommer att stanna utanför cirkeln bägge gångerna du gör det?

Regeln som styr i det här fallet är regel 14.3. Där går det att läsa vad man måste göra och kort kan man säga att du måste droppa på rätt ställe (inne i droppzonen) och på rätt sätt. Rätt är från knähöjd, utan skruv, rakt ner osv. Detta är också vad reglerna egentligen bara säger.

Kollar man då på vårt exempel så droppas bollen inom zonen och du gör det självklart på rätt sätt. Därmed spelar det ingen roll var bollen stannar utan det gäller enligt reglerna. I vårt fall är det utanför zonen vilket ju inte är en tillåten plats att spela ifrån.

Som de flesta vet ska man därmed placera bollen på det stället den landade andra gången droppen utfördes och spelas från den positionen. Nu kan det vara så brant lutning att du inte får bollen att stanna där även om du placerar den och i det läget ska den placeras på närmaste punkt där den ligger still.

Summan av det hela är att du kan vara smart och droppa bollen så den inte kommer att stanna på rätt ställe om du tänker att du kommer få ett bättre läge tack vare det.

Kom ihåg att reglerna är där för att berätta vad du inte får göra men även vad du får göra. Alltså om det inte är förbjudet att vara smart enligt reglerna får du vara smart.

I detta läge kanske de som har placerat dropprutan på ett sådant dåligt vis inte har gjort det bra men det är inte ditt fel.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer ifall en igelkott ligger vid min boll?

Veckans regelfråga tar upp ett ämne som både kan vara lite vanligt och samtidigt väldigt [...]

Regelfrågan – Fem nya regelfrågor för nybörjaren

Två gånger tidigare har vi haft 5 regelfrågor som är lite mer grundläggande och riktar [...]

Regelfrågan – Får du flytta en vit pinne?

Du ska precis slå ut på 18:e hålet och vet att du ligger riktigt bra [...]

Regelfrågan – 6 saker att ha koll på under våren

Golfsäsongen är antingen igång om man lever i södra delen av landet, börjar snart dra [...]

Regelfrågan – Får jag öva mellan hålen?

Spelet sitter inte alls där för dagen (trots att du har spelat kanonbra hela året) [...]

Regelfrågan – Vad händer om du är osäker på om det är din boll?

Vi golfare gillar att gå omkring i skogar, bland brännäslor, i högt gräs osv och [...]

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!