Regelfrågan – Vad räknas som tillfälligt vatten?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

För det första måste tillfälligt vatten vara utanför ett vattenhinder. Det som räknas som tillfälligt vatten är sedan en ansamling vatten som normalt inte ska finnas på ett ställe som är klart synligt. Detta innebär t ex inte att du kan ställa dig och hoppa för att få fram någon droppe vatten och sedan kalla det för tillfälligt vatten.

Du ska alltså se vattnet innan du tar stansen eller efter det att du tagit en naturlig stans. Kommer det då fram vatten är det tillfälligt vatten. Det är inte det ifall marken är väldigt mjuk för att den är fuktig eller om det bara är väldigt blött rent allmänt.

Frost och dagg räknas inte som tillfälligt vatten. Snö och is som är naturligt skapat kan räknas som tillfälligt vatten eller lösa naturföremål.

Om du är i ruffen eller fairway så gäller det att hitta den närmaste punkten där det inte är tillfällig vatten som ej ligger närmare hål. Sedan droppar du inom en klubblängd från denna punkt och detta utan plikt. Du får inte droppa ner bollen i ett hinder eller in på green.

Är du i en bunker får du droppa fritt om du hittar en punkt i bunkern som ej är närmare hål som är fri från vatten. Hittar du inte en sådan kan du droppa på flagglinjen utanför bunkern med ett slags plikt.

Ligger bollen på green gäller det att ta ut den närmaste punkten som har normala förhållanden och placera bollen där utan plikt. Som vanligt får det ej vara närmare hål.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du spela golf med dina tjocka vinterhandskar?

Kylan kommer närmare och närmare och det innebär för de flesta av oss att golfsäsongen [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall ditt läge blivit sämre pga någon annan?

Du spelar ett par 5-hål och efter två strålande slag ligger du precis utanför greenen [...]

2 Comments

Vad får man och inte tala om under en runda?

Det är inte ovanligt att man som spelare inte riktigt är säker på vad man [...]

Regelfrågan – Är en rond i en golfsimulator handicapgrundande?

Du lirar i en top of the line golfsimulator och följer alla regler med puttning [...]

Regelfrågan – Vad händer om någon stör dig i svingen?

När koncentrationen försvinner helt Historiskt har vi fått lära oss att golf är en sport [...]

Regelfrågan – Får du lägga ner en peg som riktningsmål på tee?

Att sikta rätt i golf är lite av en förutsättning för att kunna spela bra [...]

Produkter från shoppen

Förbättra din sving!
Mängdrabatt
14 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
-22%
Bemästra puttning!
Det ursprungliga priset var: 89 kr.Det nuvarande priset är: 69 kr.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!