Regelfrågan – Vad händer om jag råkade kasta bort bollen?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du är ute och spelar en runda golf och har nått upp till greenen. Som vanligt tar du då och markerar bollen och sen väljer du att jonglera lite med bollen eller kastar den till din caddie, medspelare eller någon annan. Det som händer är iaf att andra personen sover eller att du upptäcker att du inte var så bra på det här med trixande. För din boll försvinner ner i ett vattendrag och du kan inte hitta den. Får du då någon plikt?

Du råkar kasta bort din golfboll

Tyvärr för dig kommer du att få två slags plikt om det är slagspel och du förlorar hålet i matchspel. Detta då du enligt reglerna inte får byta ut din boll hur som helst. Du får bara ersätta en boll när reglerna tillåter detta.

Sådana tillfällen kan vara exempelvis om du slagit ner bollen i ett vattenhinder och ska droppa för detta eller om en boll går sönder. Att av misstag förlora en boll genom klumpigt beteende är inte en sak som tillåter byte. Det kostar därför i form av plikt. Så det gäller att hitta den där bollen för att slippa plikten.

Det är dock tillåtet att byta boll mellan hål. Så när du väl har hålat ut kan du utan problem byta boll innan du slår ut på nästa hål.

Varför regeln är som den är

Att man inte får byta bort en boll hur som helst under ett hål har goda anledningar. Dels är mot grunden till golf. Grunden som till stor del är att spela bollen som den låg. Vilket knappat rimmar direkt med att byta ut en boll hela tiden. Sen om man skulle få byta boll kan det leda fram till specialiserade bollar.

Tänk t ex att du har en putt som faller mycket eller en som är rak. De som tillverkar bollar skulle säkert kunna tillverka sådana som passar perfekt för just det läget. Mycket fall så en boll som inte vill falla och rakt en som typ oavsett går rakt. Det skulle inte vara speciellt roligt då golfare snart skulle ha 20 olika typer av bollar för när de behöver slå en draw från tee eller ett högt slag osv.

Tillverkarna gör så klart redan bollar med olika egenskaper men i grunden är de tänkta att vara användbara hela hålet inte bara för en typ av slag.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer om du träffar din egna bag?

Som jag tagit upp flera gånger här innan bland regelfrågorna så finns det frågor som [...]

Vad får man och inte tala om under en runda?

Det är inte ovanligt att man som spelare inte riktigt är säker på vad man [...]

Regelfrågan – Får du spela golf med dina tjocka vinterhandskar?

Kylan kommer närmare och närmare och det innebär för de flesta av oss att golfsäsongen [...]

Regelfrågan – 6 saker att ha koll på under våren

Golfsäsongen är antingen igång om man lever i södra delen av landet, börjar snart dra [...]

Regelfrågan – Är det okej att spela från fel tee om den är inom två klubblängder?

Om du går fram till en tee kommer du snabbt att se att de flesta [...]

Regelfrågan – Får du lägga ner en peg som riktningsmål på tee?

Att sikta rätt i golf är lite av en förutsättning för att kunna spela bra [...]

Produkter från shoppen

Förbättra din sving!
Mängdrabatt
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!