Regelfrågan – Vad händer om du träffar en markeringsknapp?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du spelar ett kort par 4-hål. Efter ett imponerande utslag har du hamnat på greenen och puttar för eagle. Din medspelare är självklart inte lika duktig som du och har bara en parputt en meter från hål.

Även om ditt utslag var brilliant så har du en putt på 6 meter kvar. Det är alltså din tur att slå först. Medspelaren har markerat sin boll med en fin markeringsknapp som av en slump råkar vara inköpt på Golfprylar.nu.

När du puttar så visar det sig att du har läst greenen fel och din putt är på väg bort från hål. Tur eller möjligen otur så träffar din boll medspelarens markeringsknapp och ändrar riktning rakt ner i hålet. Frågan är nu då om du har gjort en eagle eller om du eller medspelaren får plikta?

Regel 11. 1b(2)

Detta är din vän i detta läge. Denna regel säger nämligen att boll som spelas från green och träffar t ex en markeringsknapp så ska bollen spelas som den ligger. I ditt fall ligger bollen i hål vilket innebär att du har gjort en eagle på hålet. Samma sak skulle även gälla ifall du träffar ett djur så som exempelvis en insekt.

Det utgår inte någon form av plikt till dig eller medspelaren. Nu ska tilläggas att vi självklart förutsätter att det var en olyckshändelse att du träffade knappen. Siktade du på den för att du ville använda den som hjälp för att få ner bollen i hål är det en helt annan sak. Sen hur ofta de händer behöver vi inte fundera på.

Alltså som summering så är det inga problem ifall du råkar träffa en markeringsknapp och bollen spelas där den stannade. Vilket i ditt fall var i hålet.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer i matchspel om du peggar upp utanför teeområdet?

Det är lätt hänt att man i ivern att komma igång peggar bollen precis utanför [...]

Regelfrågan – Får du stoppa tillbaka en torva om du missar ditt slag?

Situationen är enligt följande. Du stegar upp på tee och gör dig redo för att [...]

Regelfrågan – Får en chipper ha slagyta på båda sidor?

En idé som låter ganska smart En chipper är en klubba som är tänkt att [...]

Regelfrågan – Hur mycket plikt får du om du slår till teekulorna i vredesmod?

Om det finns någon golfare i denna värld som inte har känt sig lite så [...]

Regelfrågan – När allt går lite… fel två gånger

Alltså detta är kanske inte troligaste situationen att hända men vi använder den för att [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall ditt läge blivit sämre pga någon annan?

Du spelar ett par 5-hål och efter två strålande slag ligger du precis utanför greenen [...]

2 Comments

Produkter från shoppen

59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
14 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
19 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
-22%
Bemästra puttning!
Det ursprungliga priset var: 89 kr.Det nuvarande priset är: 69 kr.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!