Regelfrågan – Vad händer om din golfboll går sönder?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Dagens moderna golfbollar är stryktåliga. Personligen tror jag aldrig jag har varit med om att en boll går sönder katastrofalt. Visst kan de ha märken i sig osv men det är inte att gå sönder på den nivån vi talar om här.

Utan här tänker vi att du slår eller slag och bollen går sönder ordentligt. Vad händer då?

Egentligen är detta en väldigt enkel fråga att svara på. Reglerna är mycket tydliga och det är regel 4.2b vi tittar på.

”Bollen går i bitar under spelet av ett hål
Om en spelares boll går i bitar efter ett slag blir det ingen plikt och slaget räknas inte.
Spelaren måste spela en annan boll varifrån slaget slogs (Regel 14.6).”

Du ska alltså bara strunta i bollen du slog och slå en ny boll från samma plats igen. Det spelar ingen roll om bollen hamnade perfekt på green eller kom en meter. Slaget räknas inte helt enkelt. Går bollen sönder är det även ingen plikt för dig. För att det ska bli plikt krävs det t ex att du struntar i att slå en ny boll och istället spelar en ny boll från där bollen stannade.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer ifall man spelar på fel boll?

Säg att du och din kompis bägge slår ut en boll i den tjocka ruffen [...]

Regelfrågan – Får du lyfta bollen under ett träd om du tänker ta den som ospelbar?

Vad säger regelboken? Det här är ett klassiskt golfdilemma – du hittar en boll under [...]

Regelfrågan – Vad händer om din golfboll går sönder?

Dagens moderna golfbollar är stryktåliga. Personligen tror jag aldrig jag har varit med om att [...]

Regelfrågan – Vad händer om du råkar träffa bollen?

Frågan är egentligen väldigt enkel men svaret är kanske inte riktigt lika uppenbart. Situationen är [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall jag ligger bakom ett träd men får fri dropp för en väg?

Att hamna rakt bakom ett träd är frustrerande för oss golfare. Tyvärr är det något [...]

Regelfrågan – Fågelskit på bollen får jag rengöra den?

På hemmabanan här har vi många kanadagäss som kommer på besök under våren och sedan [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!