Regelfrågan – Vad göra om två klubblängder inte räcker?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du är ute och spelar det sjunde hålet. Hålet som du mest känner som ”hålet med den gigantiska busken”. På klubben är du även en legendar för just hur många gånger du har slagit in bollen i denna buske. Det har t o m gått så långt att du måste markera dina bollar med ditt namn och datum du spelar. Annars är det stor risk att du hittar en annan av dina bollar i busken som du då inte kan identifiera med säkerhet.

Dagens fråga gäller vad som händer om du hamnar i denna stora busken men sen inte kan droppa dig fri från den med två klubblängder. Vad har du för några alternativ då?

Kan tilläggas att du med säkerhet har hittat din boll. Gör du inte det är det en helt annan fråga och inget roligt resultat direkt. Men du har sett in neonfärgade boll med ditt namn på.

De vanliga tre

Den gigantiska buske dina golfbollar alltid hamnar i

Vid en dropp som denna har du ju normalt tre alternativ. Antingen två klubblängder ej närmare hål, flagglinjen och även slå om en ny boll från förra positionen.

Alternativen att ta flagglinjen och förr positionen finns alltid kvar så de kan du självklart välja fortfarande. Dock kanske flagglinjen inte ger ett bra läge alls och att gå tillbaka långt för att bara slå en ny boll in i busken är inte vad du drömmer om.

Men bollen ligger som sagt var så långt in i busken att du inte kan ta dig ur den på två klubblängder.

Fler klubblängder = mer plikt

Du har faktiskt ett alternativ till och det är att droppa bollen flera gånger. Det finns inget som hindrar dig från att droppa två klubblängder många gånger. Du får så klart betala ett slag i plikt varje gång du gör det. Men det kan faktiskt vara ett alternativ i vissa situationer.

Det finns alltså ett tredje alternativ för dig även om de två inte räcker.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Hur lång paus får du ta efter 9:an?

Du har spelat första halvan av ronden och känner dig lite trött eller extremt hungrig, [...]

Regelfrågan – Blir det plikt om jag slår mellan benen?

Kanske vill du trixa eller så finns det något läge på banan där det lämpar [...]

Regelfrågan – När får du nudda sanden och inte?

Det är inte helt lätt att veta vad man får och inte får göra i [...]

Regelfrågan – Vad räknas som tillfälligt vatten?

För det första måste tillfälligt vatten vara utanför ett vattenhinder. Det som räknas som tillfälligt [...]

Regelfrågan – Ytterligare fem regelfrågor för nybörjaren

För ett tag sedan körde vi fem regelfrågor för nybörjare och det kändes som en [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall en igelkott ligger vid min boll?

Veckans regelfråga tar upp ett ämne som både kan vara lite vanligt och samtidigt väldigt [...]

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Träna hemma!
69 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
29 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
45 kr
Mängdrabatt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!