Regelfrågan – Vad göra om två klubblängder inte räcker?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du är ute och spelar det sjunde hålet. Hålet som du mest känner som ”hålet med den gigantiska busken”. På klubben är du även en legendar för just hur många gånger du har slagit in bollen i denna buske. Det har t o m gått så långt att du måste markera dina bollar med ditt namn och datum du spelar. Annars är det stor risk att du hittar en annan av dina bollar i busken som du då inte kan identifiera med säkerhet.

Dagens fråga gäller vad som händer om du hamnar i denna stora busken men sen inte kan droppa dig fri från den med två klubblängder. Vad har du för några alternativ då?

Kan tilläggas att du med säkerhet har hittat din boll. Gör du inte det är det en helt annan fråga och inget roligt resultat direkt. Men du har sett in neonfärgade boll med ditt namn på.

De vanliga tre

Den gigantiska buske dina golfbollar alltid hamnar i

Vid en dropp som denna har du ju normalt tre alternativ. Antingen två klubblängder ej närmare hål, flagglinjen och även slå om en ny boll från förra positionen.

Alternativen att ta flagglinjen och förr positionen finns alltid kvar så de kan du självklart välja fortfarande. Dock kanske flagglinjen inte ger ett bra läge alls och att gå tillbaka långt för att bara slå en ny boll in i busken är inte vad du drömmer om.

Men bollen ligger som sagt var så långt in i busken att du inte kan ta dig ur den på två klubblängder.

Fler klubblängder = mer plikt

Du har faktiskt ett alternativ till och det är att droppa bollen flera gånger. Det finns inget som hindrar dig från att droppa två klubblängder många gånger. Du får så klart betala ett slag i plikt varje gång du gör det. Men det kan faktiskt vara ett alternativ i vissa situationer.

Det finns alltså ett tredje alternativ för dig även om de två inte räcker.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer ifall jag ligger bakom ett träd men får fri dropp för en väg?

Att hamna rakt bakom ett träd är frustrerande för oss golfare. Tyvärr är det något [...]

Regelfrågan – Hur droppa om bollen är i en bunker som är mark under arbete?

Direkt när tankar kommer på en bunker så säger hjärnan att här gäller det andra [...]

Regelfrågan – Vad får du göra om din boll ligger i snö eller is?

Vad säger reglerna i snö och is? Det här med att spela golf på vintern [...]

Regelfrågan – Quiz med 10 regelfrågor

Jag hittade ett litet quiz om golfkunskaper på GolfDigest som verkade som en lite spännande [...]

Regelfrågan – Får ni komma överens om att korta en match?

Du och din motspelare ska spela en match i KM. Ni inser dock att det [...]

Regelfrågan – Vad får du göra på mobilen under en rond och vad får du inte göra?

När jag började spela golf hade mobiltelefonerna bara börjat med sin kampanj om herravälde på [...]

Produkter från shoppen

Förbättra din sving!
Mängdrabatt
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Förbättra din sving!
39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!