Regelfrågan – Räknas bollen som på green om bara halva ligger där?

Du har slagit ett av dina patenterade okej inspel men inte bättre. När du kommer fram ser du att bollen hamnat precis i kanten av greenen. Halva bollen ligger på den klippta greenytan – och den andra halvan hänger ute på foregreen. Frågan är: Räknas den då som att den ligger på green??
A: Nej, hela bollen måste ligga på green för att det ska räknas.
B: Ja, så länge någon del av bollen nuddar greenytan.
C: Bara om du mutat din markör innan rundan.
D: Endast om mer än hälften av bollen är på green.

Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.


Rätt svar: B


Vad säger reglerna?

Vissa regler har man koll på och andra har man sämre koll på. Jag kan erkänna att jag har lite svårt att komma ihåg just vilka alternativ som gäller vid gul pinne och röd pinne. Måste alltid tänka till vilken som är vilken av dem. Lite som att jag förr i tiden aldrig kunde hålla ordning på Liam och Noel Gallagher i Oasis. Kunde bara inte få in det i skallen vilken broder som sångaren och vem som var hjärnan bakom det mesta.

Det har jag lär mig numera iaf att det är Liam som står där framme och sjunger och är allmänt mest tokig. Dock kan jag fortfarande inte lära mig om det är Alvesta eller Avesta som ligger vid Växjö. Gör det inte bättre att de bägge är järnvägsknutar. Kommer nog aldrig att lära mig den där grejen så jag får be om ursäkt för alla som bor på dessa platser.

Det här med om en boll ligger på green om en liten del av den är på hade jag också inte koll på. Jag har nog alltid utgått från att golfregler är lite stygga rent allmänt så att det naturligt blir att en boll som är på två ytor räknas som att den är i den sämre av dessa. Det är heller inte så ovanligt att detta händer då en boll lätt kan stoppa när den möter det lite högre gräset.

Men regel 13.1.a är mycket tydlig när det gäller detta ”En boll är på green när någon del av bollen: vidrör green”

Vad detta betyder i praktiken

Den absolut viktigaste följden av detta är att det räknas rent statistiskt som en putt!

Alltså för dig som räknar statistik kanske du får en extra greenträff men du kommer även få en putt då bollen som sagt var är på green.

Men lite mer seriöst så blir skillnaden egentligen mest att du t ex får markera och lyfta bollen som vi göra i videon, du får laga nedslagsmärke osv. Du får inte laga märke utanför green t ex som vanligt.

Skulle det vara så att du har träffat fel green och bollen ligger på kanten på detta vis så måste du alltså droppa även om du behöver göra det till ett sämre läge.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer ifall en igelkott ligger vid min boll?

Veckans regelfråga tar upp ett ämne som både kan vara lite vanligt och samtidigt väldigt [...]

Regelfrågan – Får du biljardputta en boll?

Du har äntligen kommit fram till greenen efter lite blandade äventyr på hålet. Din moral [...]

Regelfrågan – Är det okej att låna en peg från en motståndare?

Du är på tee och upptäcker att alla dina peggar är slut. Får du då [...]

Regelfrågan – Du råkar slå din boll två gånger i samma sving – hur många slag räknas?

Vad säger reglerna? Det här är en av de där regelfrågorna som många golfare kan [...]

Regelfrågan – Är det plikt om din skugga stör en annan golfare?

För regelfrågan denna vecka har vi tagit oss ut på banan en dag då det [...]

Regelfrågan – Din boll ligger i en bunker fylld med tillfälligt vatten – vad får du göra?

En bunker ligger normalt lägre än det mesta andra på banan, något som lätt kan [...]

Produkter från shoppen

-100%
Mängdrabatt
Det ursprungliga priset var: 39 kr.Det nuvarande priset är: 39 kr. 35 kr
39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!