Regelfrågan – Provisorisk boll i spel om du sparar tid?

Du slår ut och tror att bollen kan vara svår att hitta. Du slår därför en provisorisk boll.
När du kommer fram och ska börja leta efter din första boll ser du din provisoriska boll ligga fint i fairway en bit längre fram. Du tänker att du sparar lite tid (du kan slå innan dina spelkamrater har hunnit fram till sina bollar) och slår på den direkt innan du börjar leta.
Efter detta börjar du leta efter din första boll och hittar den inom 3 minuter. Vad gäller?


A: Du får välja vilken boll du vill spela vidare på (2:a eller 4:e slaget så klart).
B: Du måste fortsätta spela på den första bollen eftersom den hittades i tid.
C: Den provisoriska bollen har blivit boll i spel och den första bollen är nu förlorad.
D: Du får spela vidare på den boll som ligger bäst, så länge ingen i bollen protesterar. Om de protesterar så måste du snabbt hänvisa till regel 24.4c (den handlar om lagtävlingar) och hoppas att ingen läst den. Har någon läst den får du hänvisa till att de använder sig av alternativa fakta.

Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.


Rätt svar: C


När man försöker vara lite för effektiv

En ganska rimlig situation detta då man ser att det är smidigare att slå bollen man ser innan de andra har hunnit fram till sina bollar eller de behöver leta efter sina bollar.

Så istället för att börja leta direkt tänker man att man lika gärna kan slå den först – “så har man det gjort”. Det känns både logiskt och effektivt.

Men det blir ett problem då reglerna inte bryr sig om detta. Visst vill de numera hjälpa till med att snabba upp spelet men det finns gränser för detta också.

Vad säger reglerna?

Det här styrs av Regel 18.3c – Spela en provisorisk boll tills den blir bollen i spel eller ges upp, och det finns en ganska tydlig gräns för när en provisorisk boll slutar vara just provisorisk.

En provisorisk boll blir din boll i spel om du spelar den från en punkt som är närmare hålet än där din ursprungliga boll sannolikt ligger.

Och det är precis det som händer här. Att du gör det för att vara snäll mot andra spelar ingen roll enligt reglerna. Sen skulle jag nog själv aldrig direkt kräva att någon gav sig själv plikt för detta men det är ju en helt annan sak. Reglerna är tydliga i detta fall iaf.

Det avgörande ögonblicket

I samma sekund som du väljer att slå på din provisoriska boll från ett läge längre fram på hålet har du i praktiken tagit ett beslut – även om du inte tänkte på det.

  • Den provisoriska bollen blir din boll i spel
  • Din första boll räknas som förlorad

Det spelar ingen roll att du hittar den första bollen kort därefter inom tre minuter. Den är redan “ute ur spelet” och detta händer direkt när du slår på den provisoriska bollen. Det är även därför det inte blir någon plikt eller liknande då det helt enkelt blir bollen som är i spel.

Sen i praktiken är det ju alltid lite av plikt att spela på en provisorisk boll då det ju kostar att slå den. Att börja ett hål t ex på slag 3 är sällan ett bra sätt att få till en bra score.

Efter detta spelar du sedan bara vidare hålet helt vanligt och tar till dig lärdomen om att en provisorisk boll automatiskt blir i spel om du spelar den från en plats längre fram än var den första bollen förväntas befinna sig.

Bakom eller gränsfall

Vi kan här då tillägga att ifall den provisoriska hade legat en liten bit bakom där du tror att den ordinarie bollen ligger så hade det inte varit något problem att göra som du gjorde. Hade du sedan hittat första bollen inom tre minuter hade den varit i spel.

Sen handlar det heller inte om att mäta på centimetern eller något. Skulle du hitta förstabollen och det visar sig att den provisoriska du slog ligger några centimeter framför är det inte ett problem utan det ska vara klart och tydligt.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer ifall ditt läge blivit sämre pga någon annan?

Du spelar ett par 5-hål och efter två strålande slag ligger du precis utanför greenen [...]

2 Comments

Regelfrågan – Får du lyfta bollen under ett träd om du tänker ta den som ospelbar?

Vad säger regelboken? Det här är ett klassiskt golfdilemma – du hittar en boll under [...]

Regelfrågan – Är det plikt om jag råkar träffa en begravd boll i bunkern?

Är det plikt om jag råkar träffa en begravd boll i bunkern? Situationen är enligt [...]

Regelfrågan – Får jag skruva fast en lös skruv under ronden?

Scenariot är enligt följande. Du börjar spela en rond och upptäcker efter ett tag att [...]

Kan jag förklara bollen ospelbar när som helst?

Svaret på denna fråga är att du alltid kan förklara en boll som ospelbar så [...]

2 Comments

Regelfrågan – Vad händer om din golfboll går sönder?

Dagens moderna golfbollar är stryktåliga. Personligen tror jag aldrig jag har varit med om att [...]

Produkter från shoppen

25 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!