Regelfrågan – När får du nudda sanden och inte?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Det är inte helt lätt att veta vad man får och inte får göra i en bunker man råkat hamna i med bollen. I denna regelfråga ska vi därför titta lite mer på vad du får göra och inte får göra. Kanske kan du exakt vad du får göra redan, eller är det bra med en liten påminnelse.

Tillåtet

  • Klubba eller övrig utrustning – Har du gått ner i bunkern med två klubbor eller någon annan utrustning är det okej att lägga i från dig den under ronden. Det kan t ex vara så att du inte vet vilken klubba du ska använda innan du känt av läget i bunkern. Ta då dig två klubbor och lägg ifrån dig den du inte ska använda.
  • Bli förbannad – Efter ännu ett toppat bunkerslag som går direkt över till en annan bunker är det att bli frustrerad. Drämmer du då till sanden i frustrationen är det okej.
  • Luta dig mot en klubba – Står du t ex och väntar på att en annan spelare ska slå sitt slag så kan du luta dig mot en klubba som är nere i sanden.
  • Gräva ner fötterna – Så länge som du inte bygger ett bo i bunkern är det okej att gräva ner fötterna en bit för att få en bra uppställning.
  • Ta bort lösa föremål – Stenar, blad, kottar osv får du numera ta bort ur bunkern.
  • Stödja dig – Om du nuddar sanden när du tar stöd för att ta dig ner i bunkern eller om du är på väg att trilla eller något liknande är det helt okej att nudda sanden.

Vad du fortfarande inte får göra

  • Grunda klubban innan slag – Precis på samma vis som tidigare är det fortfarande inte tillåtet att grunda klubban i bunkern innan ditt slag. Den ska då inte nudda sanden förrän nedvägen på slaget.
  • Nudda sand under övningssving – Det klassiska vi alla vet att vi inte får göra några övningssvingar i bunkern som nuddar sand innan vi slår. För en intressant regelfråga i just detta ämne är tipset att kolla på videon som kommer här under.
  • Träffa sanden i baksvingen – Som nämnts innan så är det bara i nedsvingen du får nudda sanden. I baksvingen ska klubban inte nudda sanden.
  • Testa bunkern – Även om vi innan listade ett antal tillfälle som du får nudda sanden i så är det viktigt att de inte är till för att känna på hur bunkern spelas. Du får alltså inte medvetet känna på sanden för att ta reda på hur den känns.

      Gammal regelfråga angående bunkrar

      Att man inte får övningssvinga i bunkern och nudda sanden vet de allra flesta av oss. Men hur många är det som vet vad som gäller en annan bunker. Det är vad regelfrågan handlar om i klippet här under.

      Läs fler regelfrågor

      Regelfrågan – Hur många slag kostar detta spelaren?

      Är det tillåtet i golf att slå ett slag med ryggen mot målet eller måste [...]

      Regelfrågan – Är det plikt om din skugga stör en annan golfare?

      För regelfrågan denna vecka har vi tagit oss ut på banan en dag då det [...]

      Regelfrågan – Får man slå ett slag med klubban på högkant?

      Vad säger reglerna om att slå ett slag med klubban på högkant? Nu är vi [...]

      Regelfrågan – Min partner i en fyrboll slår på fel boll vad händer?

      Det är tyvärr inte allt för ovanligt att golfare slår på fel boll. Man tror [...]

      Regelfrågan – Vad händer om din boll fastnar i ett träd?

      De säger att träd består av 90 % luft. Vi golfare vet dock bättre än [...]

      1 Comment

      Regelfrågan – Vad händer ifall jag ligger bakom ett träd men får fri dropp för en väg?

      Att hamna rakt bakom ett träd är frustrerande för oss golfare. Tyvärr är det något [...]

      Produkter från shoppen

      25 kr
      Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
      14 kr
      Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
      Träna hemma!
      69 kr
      Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
      Förbättra din sving!
      Mängdrabatt

      Lämna ett svar

      Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

      Hej! Har du en fråga?
      Sören
      Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

      Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!