Regelfrågan – När är bollen hålad?

Vilket påstående stämmer för att en boll i hålkanten ska räknas som hålad??
A: Om bollen bara ligger nära hål och du verkligen vill att den ska vara hålad så är den det
B: Bollen måste vara innanför hålet och en del av bollen vara under gräsytan för att räknas som hålad
C: Bollen måste vara innanför hålet och hela bollen vara under gräsytan för att räknas som hålad
D: Bollen är bara hålad om den ligger i botten på koppen (sitter den fast mot pinnen kan du flytta den lite och se om bollen trillar ner)
Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.


Rätt svar: C


Vissa frågor behöver man skriva en hel berättelse för att förklara vilket läge det är. Denna fråga är trevligt nog klart enklare att förklara vad som händer.

Läget är enligt följande. Det är ett par 3-hål och du slår ett bra slag. Greenerna är mjuka för dagen och din boll slår ner i hålkanten. Bollen borrar in sig där och stannar.

Frågan är då om din boll är hålad eller vad som gäller. Här kommer därför hur det ska tolkas

Hålad/1 – Hela bollen måste vara under ytan för att vara hålad när den är pluggad i hålets sida När en boll är pluggad i hålets sida och hela bollen inte är under greenens yta är bollen inte hålad. Detta gäller även om bollen vidrör flaggstången.

Så klart måste bollen för det första vara innanför själva hålet på något vis. Annars är det bara en vanligt plugga boll. Det stora är alltså om bollen helt är under ytan eller ej. Är den det har du en hålad boll och är den inte det är den inte hålad.

Notera att detta är bara om bollen har fastnad i kanten oavsett om de rör flaggan eller ej. Det är ganska vanligt att en golfboll kan fastna mot bara flaggan. T ex om det blåser så att flaggan blir lite böjd. Om detta händer så är bollen hålad om någon del av bollen är under gräsytan. Alltså då räcker det med bara lite jämfört med hela om den är pluggad i kanten.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Är det okej att låna en peg från en motståndare?

Du är på tee och upptäcker att alla dina peggar är slut. Får du då [...]

Regelfrågan – Blir det plikt om jag råkar köra över min boll?

För vad som troligen är 14 gånger på 15 hål har du slagit ett utslag [...]

Regelfrågan – Vad händer om din golfboll går sönder?

Dagens moderna golfbollar är stryktåliga. Personligen tror jag aldrig jag har varit med om att [...]

Kan jag förklara bollen ospelbar när som helst?

Svaret på denna fråga är att du alltid kan förklara en boll som ospelbar så [...]

2 Comments

Regelfrågan – Får man slå ett slag med klubban på högkant?

Vad säger reglerna om att slå ett slag med klubban på högkant? Nu är vi [...]

Regelfrågan – Får en chipper ha slagyta på båda sidor?

En idé som låter ganska smart En chipper är en klubba som är tänkt att [...]

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
25 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!