Regelfrågan – Kan du filma dig själv under ronden?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du är en ambitiös golfare som vill filma dig själv när du spelar för att lära dig. Frågan är om du får göra det eller ej?

Vi kan iaf nog vara ganska säkra på att de första regelmakarna på 1700-talet direkt hade tänkt att någon skulle använda en videokamera för att filma en sving. En snabb googling säger att fotografering inte ens var uppfunnet utan skulle ta ca 80 år till innan det dök upp.

Reglerna har alltså fått hänga med lite och det korta svaret är att ja du får filma dig. Det är vad du gör sedan som avgör om du bryter mot reglerna.

Filma dig när du spelar

Det finns ganska många på Youtube som spelar in sig själva när de spelar och lägger upp. Alla dessa skulle bryta mot reglerna om det inte var tillåtet. Själv har jag också filmat mig och som tur var bryter jag inte mot reglerna. Iaf inte på det viset då det troligen finns många andra sätt jag gör det på istället.

Men sammantaget är det alltså fritt fram att spela in sig själv när man spelar. Det är t o m smart om du vill lära dig hur din sving ser ut osv. Det är svårslaget att se en rörlig bild på det hela. Vad bilden visar behöver inte vara alls samma som du upplever själv.

Vad du gör efter du filmat

Om du bara filmar och sedan inte gör något mer med det under ronden är det inga problem alls. När problemen börjar uppstå är om du tittar på det du har spelat in. Regel 4.3a (3) säger nämligen.

Inte tillåtet.
Att bearbeta eller tolka spelinformation från ronden (t ex klubbvalsrekommendationer baserade på den aktuella rondens avstånd) eller att använda någon fysiologisk information som registrerats under ronden.

Alltså du får inte titta på det du har spelat in för att dra slutsatser av det under ronden.

Nu ska sägas att det som alltid bara handlar om ronder där du vill registrera handicap. Är du ute och bara spelar en träningsrond där du inte ska lämna in en score efter är det fritt fram. Under en träningsrond kan du välja att skippa alla vanliga regler om du så önskar.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Hur länge får du leta efter två bollar på samma ställe?

Det finns en allergi som de flesta av oss golfare lider kraftigt av. Detta är [...]

Regelfrågan – Vad göra om två klubblängder inte räcker?

Du är ute och spelar det sjunde hålet. Hålet som du mest känner som ”hålet [...]

Regelfrågan – Får du medvetet droppa bollen så den rullar ur en droppzone?

Droppzoner kan finnas på en bana av många olika anledningar och anledningen spelar faktiskt inte [...]

Regelfrågan – Får man rikta in bollen på tee?

Bollar har normalt någon form av rikthjälpmedel. Får jag på tee använda den för att [...]

Regelfrågan – Du halkar innan du ska slå och råkar träffa bollen. Blir det plikt?

Golf spelas ofta från lägen där balansen inte är optimal.Sluttningar, blött gräs och lös sand [...]

Regelfrågan – När får du nudda sanden och inte?

Det är inte helt lätt att veta vad man får och inte får göra i [...]

Produkter från shoppen

49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
Mängdrabatt
19 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!