Regelfrågan – Jag såg inte att bollen gick i hål och spelade vidare på en provisorisk boll, vad händer?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Scenariot är att du spelar in en boll mot en blind green. Du ser då inte vart bollen tar vägen och känner dig tvingad att spela en provisorisk boll.

När du sedan inte hittar din första boll så väljer du att spela vidare på den provisoriska bollen. Efter att sedan hålat ut den bollen upptäcker du att din första boll redan ligger i hålet. Detta kanske inte är vanligaste situationen inom golf men vad regeln säger är viktigt då det kan påverka andra tillfällen då det kan spela roll.

Frågan är då vad som händer då?

Tryck för att se svar!!

Det positiva svaret för dig är att det är första bollen som räknas. Direkt när du har sänkt bollen även om du inte vet om det så är den hålad. Självklart gäller detta enbart om bollen verkligen är i hål. Skulle den så bara ligga en cm från hål och du inte ser den så är det den provisoriska som gäller ifall du spelar vidare på den.

Detta gäller alltså alltid att en boll som är hålad innebär att hålet är färdigspelat på det antalet slag. Fortsätter du sen att spela på någon annan boll när du inte vet om det är det alltså inget som påverkar. Skulle du veta om att bollen är hålad och trots det fortsätter att spela är det andra regler som kommer in i spel.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – En vän förklarar bollen ospelbar ofta

Situationen är enligt följande. En vän slår ett riktigt dåligt utslag och är självklart inte [...]

Regelfrågan – Får du medvetet droppa bollen så den rullar ur en droppzone?

Droppzoner kan finnas på en bana av många olika anledningar och anledningen spelar faktiskt inte [...]

Regelfrågan – Är det okej att spela från fel tee om den är inom två klubblängder?

Om du går fram till en tee kommer du snabbt att se att de flesta [...]

Regelfrågan – Får en chipper ha slagyta på båda sidor?

En idé som låter ganska smart En chipper är en klubba som är tänkt att [...]

Regelfrågan – Får du lägga tillbaka en torva där du ska ta din stance?

Golf är inte ett enkelt spel och ibland känns det som golfgudarna försöker straffa oss [...]

Regelfrågan – Vad händer om din boll fastnar i ett träd?

De säger att träd består av 90 % luft. Vi golfare vet dock bättre än [...]

1 Comment

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Förbättra din sving!
14 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!