Regelfrågan – Hur många slag kostar detta spelaren?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Är det tillåtet i golf att slå ett slag med ryggen mot målet eller måste magen peka mot hålet?

Titta på videos under rond

Är det tillåtet i golf att slå ett slag med ryggen mot målet eller måste magen peka mot hålet?

Att hamna i skitlägen i skogen tillhör golfen och det kan ibland kräva lite kreativitet för att ta sig ur problemen om det ens går med sådan hjälp.

Frågan är då om detta är ett tillåtet sätt att lösa det hela på? Hur många slag blir det för denna golfare?

Kolla svaret nedan men gissa gärna först om du vill!

Tryck för att se svar!!

Att slå ett slag i golf kräver i princip att man står på ena sidan av bollen med bägge fötterna och sedan svingar. Vilket spelaren här gör utan tvekan. Det finns inget i reglerna som säger att man måste ha magen mot målet. Alltså är det helt enligt reglerna att utföra ett slag på detta vis.

Dock var det först en luftsving vilket kostade ett slag så totalen blir därmed två slag för detta äventyr vid trädet.

En sak som kan tilläggas är att golfaren som självklart vill vara väldigt anonym bara vill påpeka att han är vänsterhänt och därmed här slår med fel hand. Golfaren säger att den aldrig någonsin i hela sitt liv har gjort en luftsving.

Jag som skriver detta är självklart absolut inte alls samma person som är med på video och tror därför på ordet från en sådan ärofylld person 😉

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Kan du filma dig själv under ronden?

Du är en ambitiös golfare som vill filma dig själv när du spelar för att [...]

Regelfrågan – Kan du hindra en motståndare från att leta efter din boll?

Det är spännande i slutet av den årliga släkttävlingen. Du ligger delat med in stora [...]

Regelfrågan – Hur många hål måste man spela för att få sänka sig?

I och med regelförändringen som genomfördes för några år sedan blev det lite skillnader i [...]

Regelfrågan – Kan du förklara en boll som förlorad?

Snett slag och sedan säger en spelar ”Jag förklarar den bollen som förlorad”. Vem har [...]

Regelfrågan – Får man sitta på ett träd eller likande när man slår ett slag?

Bollen har lagt sig illa till i närheten av ett träd, stubbe eller något annat. [...]

Regelfrågan – Dropp utan plikt om bollen hamnat i temporärt vatten men du inte kan hitta den?

Tyvärr är det inte alltid perfekt väder när vi är ute och spelar golf utan [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!