Regelfrågan – Hur länge får du leta efter två bollar på samma ställe?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Det finns en allergi som de flesta av oss golfare lider kraftigt av. Detta är så klart allergin mot att träffa fairway. Egentligen är det bäst att alltid ha en extra boll redo i fickan för den obligatoriska provisoriska som följer den första bollen.

Det vi funderar på här är vad som händer ifall du slår både utslaget och den provisoriska bollen till samma ställe. Får du då leta först efter en boll i tre minuter och sedan andra bollen i tre minuter? Eller får du bara tre minuter totalt?

Klassiska – Det beror på!

Får du leta tre minuter efter varje boll?

Som så många andra regelfrågor av detta slag beror det på hur samma ställe bollen förväntas ligga på. Det korta svaret är att ifall bägge bollarna har hamnat i ett sådant liknande område att det går att söka efter dem bägge samtidigt så får du bara tre minuter totalt.

Om de dock har hamnat lite olika så det inte går att söka efter dem samtidigt får du tre minuter två gånger för att hitta varje boll. Detta då även om de är i samma skogsdunge eller liknande.

I reglerna finns det två exempel på lägen där det ger dubbla söktiden. Säg att du slagit in i ruffen med en bollen och andra slår du in i samma ruff men då med säkerhet även i en buske då får du dubbelleta. Andra är om bollen ena gången kommer långsamt och andra gången kommer snabbt in i ett område. Exempel en drive som vid första slaget rullade på fairway och kom in i ruffen bara lite långsamt, då jämfört med en drive som landar där första rullade och sedan rimligen rullar en längre bit.

Alltså kan du leta efter dem samtidigt får du bara tre minuter innan den är borta. Om de troligen inte ligger på samma ställe får du tre minuter för varje boll. Alltså får du hoppas att du har lite tur och har missat på lite olika ställen. Eller kanske chansen är större att iaf hitta en av bollarna om du kan leta efter bägge samtidigt.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer om du är osäker på om det är din boll?

Vi golfare gillar att gå omkring i skogar, bland brännäslor, i högt gräs osv och [...]

Regelfrågan – Är det tillåtet att ta hjälp av en annan boll?

Om du ligger utanför green är det då tillåtet att slå ett slag där din [...]

Regelfrågan – Är det okej att spela från fel tee om den är inom två klubblängder?

Om du går fram till en tee kommer du snabbt att se att de flesta [...]

Regelfrågan – Vad händer om du råkar nudda sanden?

En bunker är aldrig långt borta och du har ännu en gång hittat ner i [...]

Regelfrågan – Är detta en HIO?

Det är en tisdag och du är ute och spelar en match mot din ärkefiende [...]

Regelfrågan – Kan du droppa bollen med en headcover på?

Slag ner i vattnet och det är dags för att droppa. Du har otroligt exakt [...]

Produkter från shoppen

39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
25 kr
Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
-100%
Mängdrabatt
Det ursprungliga priset var: 59 kr.Det nuvarande priset är: 59 kr. 55 kr
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!