Regelfrågan – Får man sitta på ett träd eller likande när man slår ett slag?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Bollen har lagt sig illa till i närheten av ett träd, stubbe eller något annat. För att kunna slå ett slag måste du sätta dig på saken som är i vägen. Frågan är då om du får göra detta eller ej. Måste man stå ”normalt” på gräset eller kan man ta sin stance i princip hur som helst?

Får du sitta på ett träd när du slår ett golfslag?

Svaret är att det är helt fritt fram för dig att ta din stance på detta viset som du ser i bilden här ovan. Så länge som du inte bygger din stance på något vis genom att bryta grenar, flytta grejer för att ge dig stöd osv är det fritt fram att utnyttja det som finns på banan.

Att det är på detta vis är inte så konstigt då det annars skulle kunna bli problem med gränsdragningar. Skulle man få ta en konstig stance när bollen ligger dåligt i bunkern, eller sätta sig på knä när bollen ligger långt under fötterna? Allt är saker du får göra då det helt enkelt skulle vara svårt med en annan regel.

Bygg ingen stance och utnyttja banan smart när du kan. Det är tipset.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Måste jag droppa om bollen ligger i Mark under Arbete?

Ditt slag har hamnat i ett område som är markerat som mark under arbete. När [...]

Regelfrågan – Får du lägga ner en peg som riktningsmål på tee?

Att sikta rätt i golf är lite av en förutsättning för att kunna spela bra [...]

Regelfrågan – Vad får du göra på mobilen under en rond och vad får du inte göra?

När jag började spela golf hade mobiltelefonerna bara börjat med sin kampanj om herravälde på [...]

Regelfrågan – Får en chipper ha slagyta på båda sidor?

En idé som låter ganska smart En chipper är en klubba som är tänkt att [...]

Regelfrågan – Strunta i regelfel i matchspel

Måste man påpeka regelfel som en motståndare gör i matchspel eller får man blunda för [...]

Regelfrågan – Får du flytta bollen på tee med klubban?

Vad säger reglerna? Här är det faktiskt ganska enkelt: du får flytta bollen helt fritt [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!