Regelfrågan – Får jag öva mellan hålen?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Spelet sitter inte alls där för dagen (trots att du har spelat kanonbra hela året) men du tänker inte ge upp trots detta.

Du kommer då på den brilliant idén att du kan träna lite på spelet mellan de olika hålen för att hitta tillbaka till det normalt strålande spelet. Det är lugnt ute på banan så vilken roll kan det spela om du övar lite.

Varför inte dra några bunkerslag, chippar eller för den delen försöka komma fram till varför drivern går spikrakt åt vänster för dagen.

Frågan är då om du får träna mellan hålen?

Tryck för att se svar!!

Lite överraskande är detta faktiskt tillåtet. Det är faktiskt t o m tillåtet att övningsputta eller chippa på t ex hål 12 ifall du får vänta på att slå ut på hål 13. Självklart är det inte tillåtet att göra detta ifall det är andra spelare som är på väg mot greenen på det hål där du vill öva. Du kan även putta och chippa på tee om du vill.

Du får inte öva på slag i en bunker eller något annat hinder och det är absolut inte tillåtet att öva under tiden som du spelar ett hål. Du får heller inte öva genom att slå t ex en full järn 3:a medan det du väntar mellan hålen. Det är inte tillåtet med övningsslag som är fullsvingar.

Viktigt att veta är att på tävlingar kan det finnas en regel som säger att detta inte är tillåtet. Det är upp till tävlingskommittén att avgöra detta. Exempelvis är det inte tillåtet att öva på PGA-touren.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Hur lång paus får du ta efter 9:an?

Du har spelat första halvan av ronden och känner dig lite trött eller extremt hungrig, [...]

Regelfrågan – Får du rotera en boll efter du tagit bort markeringsknappen?

Ny vecka och en ny rond av någon konstig anledning med Roland. Som vanligt när [...]

Regelfrågan – Vad göra om två klubblängder inte räcker?

Du är ute och spelar det sjunde hålet. Hålet som du mest känner som ”hålet [...]

Regelfrågan – Vad händer om du råkar träffa bollen?

Frågan är egentligen väldigt enkel men svaret är kanske inte riktigt lika uppenbart. Situationen är [...]

Regelfrågan – När är bollen hålad?

Vissa frågor behöver man skriva en hel berättelse för att förklara vilket läge det är. [...]

Regelfrågan – Får du stoppa tillbaka en torva om du missar ditt slag?

Situationen är enligt följande. Du stegar upp på tee och gör dig redo för att [...]

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
19 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Träna hemma!
149 kr
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!