Regelfrågan – En vän förklarar bollen ospelbar ofta

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Situationen är enligt följande. En vän slår ett riktigt dåligt utslag och är självklart inte nöjd med det och förklarar bollen ospelbar. Får man göra detta trots att bollen har hamnat fullt synligt bara några meter framför tee? Och får man då slå ett nytt utslag med drivern?

Bollen här är alltså ospelbar om vännen så önskar

Det är inte alls upp till dig att avgöra om en boll en ospelbar eller ej. Vännen har full rätt att förklara en boll som ospelbar så länge som bollen inte är out of bounds eller i ett pliktområde.

Även om du tycker att läget är jättebra så spelar detta ingen som helst roll utan vännen avgör. Detta gäller alltså t ex även på green.

Vännen behöver heller inte ens förklara bollen som ospelbar utan han kan enligt regeln om slag o distans spela en boll från samma plats som förra slaget med ett slags plikt. Lite hur det isf ska utföras beror på var bollen slogs ifrån.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du biljardputta en boll?

Du har äntligen kommit fram till greenen efter lite blandade äventyr på hålet. Din moral [...]

Regelfrågan – Får man slå ett slag med klubban på högkant?

Vad säger reglerna om att slå ett slag med klubban på högkant? Nu är vi [...]

Regelfrågan – Min partner i en fyrboll slår på fel boll vad händer?

Det är tyvärr inte allt för ovanligt att golfare slår på fel boll. Man tror [...]

Regelfrågan – Får du byta boll när du tar ett pliktslag?

Det kan kännas som en enkel regel detta men det är kanske inte exakt som [...]

Regelfrågan – Får man rikta in bollen på tee?

Bollar har normalt någon form av rikthjälpmedel. Får jag på tee använda den för att [...]

Regelfrågan – Kan du droppa bollen med en headcover på?

Slag ner i vattnet och det är dags för att droppa. Du har otroligt exakt [...]

Produkter från shoppen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!