Regelfrågan – En vän förklarar bollen ospelbar ofta

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Situationen är enligt följande. En vän slår ett riktigt dåligt utslag och är självklart inte nöjd med det och förklarar bollen ospelbar. Får man göra detta trots att bollen har hamnat fullt synligt bara några meter framför tee? Och får man då slå ett nytt utslag med drivern?

Bollen här är alltså ospelbar om vännen så önskar

Det är inte alls upp till dig att avgöra om en boll en ospelbar eller ej. Vännen har full rätt att förklara en boll som ospelbar så länge som bollen inte är out of bounds eller i ett pliktområde.

Även om du tycker att läget är jättebra så spelar detta ingen som helst roll utan vännen avgör. Detta gäller alltså t ex även på green.

Vännen behöver heller inte ens förklara bollen som ospelbar utan han kan enligt regeln om slag o distans spela en boll från samma plats som förra slaget med ett slags plikt. Lite hur det isf ska utföras beror på var bollen slogs ifrån.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du fri dropp om bollen ligger på en väg för golfbilar?

Att bollen hamnar på en golfbilsväg är långt ifrån ovanligt. Ofta är det efter ett [...]

Regelfrågan – Får jag öva mellan hålen?

Spelet sitter inte alls där för dagen (trots att du har spelat kanonbra hela året) [...]

Regelfrågan – Får jag titta på instruktionsvideos under ronden?

Får jag titta på instruktionsvideos eller besöka sajter som har bra tips under en rond? [...]

Regelfrågan – Är det okej att låna en peg från en motståndare?

Du är på tee och upptäcker att alla dina peggar är slut. Får du då [...]

Regelfrågan – Kan man neka att få en putt skänkt?

Du spelar en match i fyrboll. Du har en 4 metersputt för par som du [...]

Regelfrågan – Är en rond i en golfsimulator handicapgrundande?

Du lirar i en top of the line golfsimulator och följer alla regler med puttning [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!