Regelfrågan – Du tappar bollen när du ska droppa, men den hamnar rätt – räknas droppen?

Du ska droppa bollen. När du håller bollen i handen tappar du den av misstag, men den släpps från knähöjd och hamnar korrekt i droppområdet. Vad gäller?
A: Droppen räknas, eftersom bollen hamnade rätt.
B: Droppen räknas inte – du måste droppa om bollen korrekt.
C: Droppen räknas, men du får ett pliktslag för att du tappade bollen.
D: Droppen räknas bara om du säger “oj” samtidigt.

Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.


Rätt svar: B


Att droppa en boll är något vi golfare gör alldeles för ofta. Tyvärr är det även för vanligt att vi får utföra denna drop med minst ett slags plikt. För alla vet att det sitter bollmagneter i alla vattendrag och träd runt golfbanorna.

Vad som händer när du ska droppa är dock att du tappar bollen av någon anledning. Din dropp är alltså inte medveten utan en olyckshändelse. Frågan är då vad som händer.

Du tappar bollen vid dropp – men den hamnar rätt. Vad gäller?

Även om bollen släpps från knähöjd och hamnar korrekt i droppområdet räknas droppen inte om bollen tappas av misstag. Det är regel 14.3 – 14.4 som tar upp detta.

Reglerna gör här en tydlig skillnad mellan att avsiktligt droppa bollen och att råka tappa den.

För att en dropp ska vara giltig måste spelaren medvetet släppa bollen enligt reglerna. Det räcker alltså inte att slutresultatet blir rätt – själva utförandet måste också vara korrekt. Tappar du bollen innan du hunnit släppa den på rätt sätt ska droppen därför göras om, utan plikt.

Så det hela är faktiskt till slut väldigt enkelt då en tappad boll aldrig någonsin är en dropp.

Varför känns detta ologiskt för många?

Kan spontant säga att jag själv hade varit lite tveksam om detta händer. Dels då för att folk skulle kunna säga att de bara råkade tappa bollen om de inte är nöjda med resultatet men sen även då att man har en tanke om att golfens regler ska vara ganska hårda.

Men så behöver det ju faktiskt inte alltid vara och detta är ett sådant läge där utslaget blir korrekt men det är utförandet som styr.

Reglerna vill vara tydliga och konsekventa: antingen är en dropp korrekt utförd, eller så är den inte det. Det finns inget “nästan rätt” när det gäller hur bollen släpps.

Just därför uppstår osäkerhet i den här typen av situationer, eftersom den intuitiva magkänslan ofta säger en sak – medan regeln säger något annat.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad händer ifall jag ligger bakom ett träd men får fri dropp för en väg?

Att hamna rakt bakom ett träd är frustrerande för oss golfare. Tyvärr är det något [...]

Regelfrågan – Blir du diskvalificerad om du plockar upp bollen på green utan att markera?

Du har ett sämre hål och har gjort slut på dina slag i poängbogey. Därför [...]

Regelfrågan – Får du fri dropp för sprinklerhuvud utanför green?

Vad säger reglerna? Sprinklerhuvuden räknas som oflyttbara tillverkade föremål enligt Regel 16.1. Det innebär att [...]

Regelfrågan – Hur långt bakom teekulorna får du pegga upp bollen?

Går man fram till en tee är det ganska uppenbart att golfare helst peggar upp [...]

Regelfrågan – Kan man neka att få en putt skänkt?

Du spelar en match i fyrboll. Du har en 4 metersputt för par som du [...]

Regelfrågan – Får du spela på en rangepeg på banan?

Det är vinter eller tidigt på våren och du har svårt att trycka ner dina [...]

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
45 kr
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!