Regelfrågan – Droppa eller återplacera?

En spelare lyfter alternativt snurrar sin boll på green utan att först markera den. När spelaren sedan ska lägga tillbaka bollen droppar han den istället för att återplacera den.

A: Ingen plikt så länge bollen hamnar ungefär rätt. Som alla vet är det inte så noga i golf att allt blir exakt rätt
B: Ett slags plikt för att bollen inte markerades först.
C: Ett slags plikt för att bollen droppades istället för att återplaceras.
D: Spelaren får plikt både för att inte markera bollen och för att sedan droppa istället för att återplacera den.

Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.


Rätt svar: D


När ett misstag snabbt blir två

Det här är en ganska typisk situation på greenerna och något som många golfare faktiskt gör utan att tänka speciellt mycket på det, speciellt om man bara spelar lite golf utan att ta det på så stort allvar.

Man kommer fram till bollen, tittar på linjen och snurrar kanske bollen lite snabbt för att få linjen åt rätt håll. Eller så lyfter man den direkt för att göra rent den innan man ska putta (detta vet nog dock typ alla att man inte får).

Reglerna gillar definitivt inte detta om man säger så ifall det inte först har lagts ner en markeringsknapp på greenen.

Det vi ska titta lite närmare på här är vad som händer efter du har gjort detta fel. Hur ska du då agera för att det ska bli rätt enligt reglerna?

Vad säger reglerna?

På green måste en boll markeras innan den lyfts eller medvetet vrids. Det här styrs av Regel 14.1.

Viktigt att tänka på är att det gäller även att rotera bollen. Detta är något som man lätt kan missa då bollen inte ”flyttar” på sig men reglerna bryr sig inte om detta.

Görs inte det blir det ett slags plikt.

Skillnaden mellan att droppa och återplacera

Steget sedan efter är då om bollen ska återplaceras eller droppas. På green när du lyfter en boll utan att ha markerat den först så ska du återplacera bollen, inget annat. Det kan tänkas att en dropp låter sämre för spelaren men reglerna säger att den ska återplaceras och det så nära rätt position man tror. Droppas en boll på rätt plats är det ett slags plikt för detta.

Rent tekniskt om du skulle droppa en boll på fel plats så har du spelat en boll från fel ställe och därmed får plikt för det. Det här kan låta som en ganska liten detalj, men golfreglerna gör väldigt stor skillnad mellan de två sakerna.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du ha en vänsterklubba i bagen om resten är högerklubbor?

Detta är en fråga som jag skulle gissa att de allra flesta kan svaret på [...]

Regelfrågan – Vad händer om jag får slut på bollar?

Situationen är enligt följande. Du har en usel rond där det inte verkar vara vatten [...]

Vad får man och inte tala om under en runda?

Det är inte ovanligt att man som spelare inte riktigt är säker på vad man [...]

Regelfrågan – Får man rikta in bollen på tee?

Bollar har normalt någon form av rikthjälpmedel. Får jag på tee använda den för att [...]

Regelfrågan – 6 saker att ha koll på under våren

Golfsäsongen är antingen igång om man lever i södra delen av landet, börjar snart dra [...]

Regelfrågan – Vad händer om din boll fastnar i ett träd?

De säger att träd består av 90 % luft. Vi golfare vet dock bättre än [...]

1 Comment

Produkter från shoppen

29 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Förbättra din sving!
Träna hemma!
69 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
-31%
Mängdrabatt
Det ursprungliga priset var: 49 kr.Det nuvarande priset är: 34 kr.
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!