Regelfrågan – Bollen fastnar mellan flaggstången och hålkanten, vad händer?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Detta är en regel som fick en genomgång vid den stora ändringen för några år sedan. Tidigare var detta t ex bara aktuellt om bollen låg utanför green då man aldrig fick putta i en boll om flaggan satt i. Nu när man får putta med flaggan i är detta även något som troligen händer oftare.

Vad som händer beror på hur bollen har stannat mot flaggan. Om någon del av bollen är under den nivå som greenen är på räknas bollen som hålad.

Skulle dock inte någon del av bollen vara under gräsnivån ska bollen spelas som den ligger. Vilket självklart är svårt då den hänger i luften. Bollen plockas då bort och läggs på hålkanten utan plikt och nästa slag utförs. Tar du bort flaggan och bollen trillar i hål eller rullar iväg spelar det ingen roll då den ska återplaceras på hålkanten utan plikt oavsett.

Bollen som du ser på bilden här bredvid är alltså hålad då delar av den är under spelytan.

Skulle den dock ha fastnat högre upp är risken att den inte varit under ytan och därmed inte varit hålad.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du flytta en kotte som ligger i vägen?

Kotte i vägen för din golfboll Veckans regelfråga riktar sig lite mer till nybörjaren. Vi [...]

Regelfrågan – När är bollen hålad?

Vissa frågor behöver man skriva en hel berättelse för att förklara vilket läge det är. [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall ditt läge blivit sämre pga någon annan?

Du spelar ett par 5-hål och efter två strålande slag ligger du precis utanför greenen [...]

2 Comments

Regelfrågan – Vad gäller för tillfälligt vatten?

Att man får fri dropp om bollen har hamnat i en stor vattenpöl vet nog [...]

Regelfrågan – Quiz med 10 regelfrågor

Jag hittade ett litet quiz om golfkunskaper på GolfDigest som verkade som en lite spännande [...]

Regelfrågan – Hur lång paus får du ta efter 9:an?

Du har spelat första halvan av ronden och känner dig lite trött eller extremt hungrig, [...]

Produkter från shoppen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!