Regelfrågan – Blir det plikt om jag slår mellan benen?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Kanske vill du trixa eller så finns det något läge på banan där det lämpar sig att ställa sig över bollen med bägge fötterna på en sidan. Frågan är om det blir plikt pga detta?

Titta på videos under rond

I detta fallet ser det ut som ett missat inspel som hamnat precis utanför greenen. Frågan är om spelaren här har en parputt efter slaget eller om reglerna har något att säga om det hela.

Har spelaren här hittat nya sätter att dominera i närspelet eller hur många slag blir det av detta?

Kolla svaret nedan och du kan ju alltid själv dra en gissning, för att se om du har någon koll eller helt är ute och cyklar!

Tryck för att se svar!!

Regel 10.1c är det som kommer in här och den säger att en ”Spelaren får inte slå ett slag med en stans där en fot avsiktligt placeras på vardera sidan av spellinjen eller med någon fot avsiktligt beröra spellinjen eller en förlängning av den linjen bakom bollen”.

Här blir det alltså inte en enkel parputt utan det är en putt för dubbelbogey som gäller. Ett slag för själva slaget och sedan ytterligare två slag i plikt kostade detta. Men spelaren fick iaf visa upp sig från sin bästa sida vilket alltid är något.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad räknas som tillfälligt vatten?

För det första måste tillfälligt vatten vara utanför ett vattenhinder. Det som räknas som tillfälligt [...]

Regelfrågan – En vän förklarar bollen ospelbar ofta

Situationen är enligt följande. En vän slår ett riktigt dåligt utslag och är självklart inte [...]

Regelfrågan – Är det ett regelbrott att putta med baksidan av puttern?

Regelfrågan denna vecka är en ganska enkel att beskriva och även svara på. Tanken här [...]

Regelfrågan – Får jag titta på instruktionsvideos under ronden?

Får jag titta på instruktionsvideos eller besöka sajter som har bra tips under en rond? [...]

Regelfrågan – Hur lång tid har du på dig att identifiera din boll?

Att en spelare har tre minuter på sig att hitta en försvunnen boll vet de [...]

Regelfrågan – Kan du förklara en boll som förlorad?

Snett slag och sedan säger en spelar ”Jag förklarar den bollen som förlorad”. Vem har [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!