Regelfrågan – Är det tillåtet att ta hjälp av en annan boll?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Om du ligger utanför green är det då tillåtet att slå ett slag där din boll träffar en annan boll och sedan går i hål?

Detta är faktiskt en situation som kan uppkomma både i positiv bemärkelse och negativ för grupper av spelare som inte markerar sina bollar hela tiden. Frågan är då om det är plikt om det händer?

Kan du svaret redan? Säg vad du tror innan du tar fram svaret eller bara titta direkt om du är nyfiken!

Tryck för att se svar!!

Detta är faktiskt en ganska intressant fråga där det finns lite olika vinklar på det hela. Det viktiga är att för det första bollen ligger utanför green och sedan om det finns en överenskommelse om att låta bollen ligga där.

Om bollen som i detta falls slås utanför greenen och då kan det lika väl vara från tee så är det ingen plikt utan slaget räknas förutsatt att man inte kommit överens om att låta bollen ligga där som en hjälp. Då räknas bollen som hålad och den bollen som blev knockad ska återplaceras så bra det går på sin plats.

Detta är som sagt var om det är ett slag utanför green och ingen överenskommelse finns. Har man bestämt att hjälpa varandra så är det en annan sak och även om bägge bollarna ligger på green då andra regler gäller isf.

Sen ska även tilläggas att det inte riktigt är enligt golfens grundtankar detta även om det inte finns någon överenskommelse. Därför är det alltid bäst att markera en boll och den kan tänkas vara en hjälp eller ett hinder för någon annan.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Din boll hamnar i en djurspillning – får du ta lättnad?

Det korta svaret är: Nej, du får inte automatiskt fri dropp – men det finns [...]

Regelfrågan – får man markera bollen utanför green?

Du ligger precis utanför green, bara ett par meter kvar till hål. Där bollen ligger [...]

Regelfrågan – En återblick på 2024 (100:e inlägget)

Ett av de verkligen återkommande inslagen här på sajten är regelfrågan. De verkar som att [...]

Regelfrågan – Hur många slag kostar detta spelaren?

Är det tillåtet i golf att slå ett slag med ryggen mot målet eller måste [...]

Kan jag förklara bollen ospelbar när som helst?

Svaret på denna fråga är att du alltid kan förklara en boll som ospelbar så [...]

2 Comments

Regelfrågan – Får jag skruva fast en lös skruv under ronden?

Scenariot är enligt följande. Du börjar spela en rond och upptäcker efter ett tag att [...]

Produkter från shoppen

Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Förbättra din sving!
-41%
Mängdrabatt
Det ursprungliga priset var: 49 kr.Det nuvarande priset är: 29 kr.
Mängdrabatt
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
14 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!