Regelfrågan – Är det plikt om du snurrar på bollen på green utan markeringsknapp?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

En enkel situation att beskriva. Du är en golfare som använder en linje på bollen för att rikta in den när du ska putta. Du ser att linjen inte pekar rätt och vill därför snurra på bollen. Du har ingen markeringsknapp vid bollen. Får du då snurra på den utan att det blir plikt? Bara för att göra klart innan så flyttar du inte bollen utan du roterar bara den.

Här nedanför har du ett litet klipp som visar upp just den tänkta situationen och de två sättet att göra detta på.

Det kan låta som det inte borde vara någon plikt om du bara snurrar på bollen men tyvärr får du inte göra det. Du får generellt inte flytta på en boll på detta viset och för att göra det extra tydligt finns det t o m en förklaring av just detta exemplet.

9.4b/1 ”Utan att först markera bollens läge, roterar bollen på green för att rikta in varumärket mot hålet, även om bollen blir kvar i samma läge. Om spelaren hade markerat bollens läge innan den vidrördes eller roterades, skulle det inte ha blivit någon plikt.”

Så om du gjort på detta viset är tipset att sluta med det om du inte vill riskera plikt i tävlingar. Det går även under avdelningen extremt onödig plikt att dra på sig. Hade du bara lagt ner en markeringsknapp bakom bollen hade det varit fritt fram att snurra på den.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Är en rond i en golfsimulator handicapgrundande?

Du lirar i en top of the line golfsimulator och följer alla regler med puttning [...]

Regelfrågan – Varför räknas detta som ett slag?

Ibland kan man behöva ta upp gamla godingar och detta är just en sådan fråga. [...]

Regelfrågan – Jag såg inte att bollen gick i hål och spelade vidare på en provisorisk boll, vad händer?

Scenariot är att du spelar in en boll mot en blind green. Du ser då [...]

Regelfrågan – Vad ska du göra om två bollar ligger bredvid varandra på fairway?

Även om du så klart är en mycket starkare golfare än din spelkamrat så kan [...]

Regelfrågan – Är det okej att låna en peg från en motståndare?

Du är på tee och upptäcker att alla dina peggar är slut. Får du då [...]

Vad får man och inte tala om under en runda?

Det är inte ovanligt att man som spelare inte riktigt är säker på vad man [...]

Produkter från shoppen

19 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
14 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!