Regelfrågan – Är det plikt om du snurrar på bollen på green utan markeringsknapp?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

En enkel situation att beskriva. Du är en golfare som använder en linje på bollen för att rikta in den när du ska putta. Du ser att linjen inte pekar rätt och vill därför snurra på bollen. Du har ingen markeringsknapp vid bollen. Får du då snurra på den utan att det blir plikt? Bara för att göra klart innan så flyttar du inte bollen utan du roterar bara den.

Här nedanför har du ett litet klipp som visar upp just den tänkta situationen och de två sättet att göra detta på.

Det kan låta som det inte borde vara någon plikt om du bara snurrar på bollen men tyvärr får du inte göra det. Du får generellt inte flytta på en boll på detta viset och för att göra det extra tydligt finns det t o m en förklaring av just detta exemplet.

9.4b/1 ”Utan att först markera bollens läge, roterar bollen på green för att rikta in varumärket mot hålet, även om bollen blir kvar i samma läge. Om spelaren hade markerat bollens läge innan den vidrördes eller roterades, skulle det inte ha blivit någon plikt.”

Så om du gjort på detta viset är tipset att sluta med det om du inte vill riskera plikt i tävlingar. Det går även under avdelningen extremt onödig plikt att dra på sig. Hade du bara lagt ner en markeringsknapp bakom bollen hade det varit fritt fram att snurra på den.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Din boll hamnar i en djurspillning – får du ta lättnad?

Det korta svaret är: Nej, du får inte automatiskt fri dropp – men det finns [...]

Regelfrågan – Är det ett regelbrott att putta med baksidan av puttern?

Regelfrågan denna vecka är en ganska enkel att beskriva och även svara på. Tanken här [...]

Regelfrågan – Hittar inte en pluggad boll

Ett litet snett utslag har gjort att din boll hamnat i den lätta ruffen. När [...]

Regelfrågan – Hur lång tid har du på dig att identifiera din boll?

Att en spelare har tre minuter på sig att hitta en försvunnen boll vet de [...]

Regelfrågan – Är detta en HIO?

Det är en tisdag och du är ute och spelar en match mot din ärkefiende [...]

Regelfrågan – Blir det plikt om jag råkar köra över min boll?

För vad som troligen är 14 gånger på 15 hål har du slagit ett utslag [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!