Regelfrågan – Är det plikt om du håller ett paraply när du puttar?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Sommaren är snart över och därmed kommer det där regnandet att dyka upp ännu mer. Att sluta spela golf för det är dock inget bra alternativ. Detta gör att vi kan hamna där ute på banan under dagar som vädret är allt annat än perfekt.

Sen säger vi att hålet kanske inte har gått riktigt perfekt och att regnet har ökat i styrka. Frågan är då om du får hålla i ett paraply samtidigt som du puttar?

Regel 10.2b (5)

Är det plikt om du håller ett paraply när du puttar?

Detta är regeln som är vår vän i detta läge. Om vi börjar med den exakta frågan som ställdes så finns det även ett tydligt svar på frågan. Läsa går det nämligen.

Denna regel förbjuder inte spelaren från att:

vidta egna åtgärder för att skydda sig från väderförhållanden medan ett slag slås t ex genom att använda skyddskläder, eller att hålla ett paraply över huvudet.

Som du kan läsa förbjuder denna regeln dig alltså inte att ta hjälp av ett paraply. Även om det kanske låter lite omvänt att skriva på detta viset som de gör i regelboken betyder det iaf att det är fritt fram att ha sitt paraply i ena handen när du puttar.

Det lite intressanta är att om du vore en träningsvillig person som skulle kunna träna upp dig till att du blir bättre på att putta med ett paraply i ena handen så skulle det påverka reglerna. Vad man inte får göra är nämligen att använda något annat sådant föremål som hjälp för att exempelvis få bättre balans när du ska putta.

Men det ska mycket till för att någon ska hävda att en spelare blir bättre på att putta med ett paraply i ena handen. Därmed ska det inte vara några problem alls.

Caddie eller medspelare

En sak som dock är bra att veta är att det bara är du som får skydda dig själv. Det är inte godkänt enligt reglerna att ta hjälp av din caddie eller någon annan person.

Gör du detta är det två slags plikt direkt eller förlust av hål i matchspel.

Om du använder ett paraply och säger till en annan person i bollen att hålla i det medan du puttar är det alltså viktigt att se till att denna person inte håller det över dig när du ska slå ditt slag.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Vad säger reglerna om spruckna golfbollar?

Att golfbollar går sönder numera är väldigt ovanligt då de är tillverkade i tåliga material. [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall en igelkott ligger vid min boll?

Veckans regelfråga tar upp ett ämne som både kan vara lite vanligt och samtidigt väldigt [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall man spelar på fel boll?

Säg att du och din kompis bägge slår ut en boll i den tjocka ruffen [...]

Regelfrågan – Får du flytta en kotte som ligger i vägen?

Kotte i vägen för din golfboll Veckans regelfråga riktar sig lite mer till nybörjaren. Vi [...]

Regelfrågan – Varför räknas detta som ett slag?

Ibland kan man behöva ta upp gamla godingar och detta är just en sådan fråga. [...]

Regelfrågan – Vad händer i matchspel om du peggar upp utanför teeområdet?

Det är lätt hänt att man i ivern att komma igång peggar bollen precis utanför [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!