Regelfrågan – Ändrade en klubba under en rond men ändrade tillbaka innan nästa slag

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du är ute och spelar en rond tillsammans med en vän som har en ny häftig driver där man kan ställa in en massa olika saker. Vännen tycker klubban är så rolig att testa att den ändrar en inställning under varvet. Du som regelkunnig person säger då till spelaren att det inte tillåtet. Spelaren tar då och ändrar tillbaka och slår sedan med klubban. Men var det tillåtet att slå med klubban efter att den ändrades tillbaka?

Undviker du plikt om du återställer en ändrad klubba innan nästa slag?

Alltså detta kommer inte att bli billigt för din spelkamrat. Det är inte tillåtet att spela alls med en klubba som inte följer reglerna. Att ändra en klubba under en rond är samma sak som att göra att den inte följer reglerna. Resultatet av detta är att spelaren blir diskvalificerad. Kolla regel 4.1a(3).

Hade spelaren bara stoppat undan klubban när du sa att det inte var tillåtet att ändra den hade resultatet blivit två slags plikt. Sedan att klubban då självklart inte får användas mer under hela ronden. Men nu slogs ett slag med klubban och då är reglerna stenhårda.

Regler för hur klubbor ska vara utformade

Det är tillåtet enligt reglerna att ha klubbor som det går att ändra inställningar på. Det måste dock vara svårt att ändra dem på så vis att det krävs ett verktyg av något slag. Det ska alltså inte gå att ändra lite snabbt med bara händerna.

Viktiga är att alla ändringar måste göras innan ronden. Under är det helt förbjudet att ändra.

En vän av ordningen kan då ställa sig frågan vad som händer om du har en klubba som följer reglerna när du börjar men sen ändras under spelets gång. Om det är naturligt pga att du t ex slår i en sten eller liknande är det helt fritt fram att använda klubban även under resten av ronden. Om du gör något medvetet för att ändra den är det dock en helt annan sak.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Din boll hamnar i en djurspillning – får du ta lättnad?

Det korta svaret är: Nej, du får inte automatiskt fri dropp – men det finns [...]

Regelfrågan – Räknas bollen som på green om bara halva ligger där?

Vad säger reglerna? Vissa regler har man koll på och andra har man sämre koll [...]

Regelfrågan – Får man grunda klubban i ett pliktområde?

Vad säger reglerna? Sedan regeländringen 2019 är det tillåtet att grunda klubban i ett pliktområde. [...]

Regelfrågan – Får du lägga ner en peg som riktningsmål på tee?

Att sikta rätt i golf är lite av en förutsättning för att kunna spela bra [...]

Regelfrågan – Får du fri dropp för sprinklerhuvud utanför green?

Vad säger reglerna? Sprinklerhuvuden räknas som oflyttbara tillverkade föremål enligt Regel 16.1. Det innebär att [...]

Regelfrågan – Får du flytta 150-meterspinnen?

Vad säger regelboken? En avståndspinne, som 150-metersmarkeringen, klassas enligt regelboken som ett konstgjort föremål. Andra [...]

Produkter från shoppen

39 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
49 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!