Här kommer en ny artikel som tar upp och beskriver några av våra nya produkter, som vi fick in under hösten och vintern. Vi har fått in ganska många nya produkter faktiskt, och många av dem är vi exalterade att få erbjuda er nu.
Vi har bland annat fått in våra första putting gates, som är ett hjälpmedel för att träna puttning. Vi har även ett stort slagnät / golfnät på 3 x 2 meter, som du kan använda för att träna full sving hemma eller på valfri plats.
Dessutom har vi även nu ett regnskydd för bagen i vårt sortiment. Det är ett universalskydd som passar de flesta bagar, som vagnbag. Vi har även några mindre saker som är nya – t ex smarta peggar som är till för att användas i en golfsimulator (olika storlekar) samt nya bollnät i konstläder, för en lite schysstare look.
Nedan ska vi gå igenom varje produkt och även berätta vad vårt (ganska låga, jämfört med konkurrenterna) pris är.
Putting gates / puttgrindar 3-pack
Här får man tre olika storlekar av puttgrindar, vilket är små grindar eller portar som man ska putta sin boll igenom. Målet är att träna på sin puttning.
Man kan göra flera olika övningar med putting gates, från att sätta upp dem alla i en rad och få till rak och fin puttning, till att träna på att hitta rätt längd.
I paketet ingår tre putting gates som alla har olika storlek, där minsta är knappt större än en golfboll. Du får också en smidig liten påse att förvara dem i.
Vårt pris på dessa smarta portar för puttning är 99 kr. Köp putting gates här!


Golfnät / Träningsnät 3 x 2 m
Den som vill öva på sin sving och faktiskt slå iväg lite golfbollar på annan plats än på golfbanan kan behöva ett bra slagnät eller träningsnät. Ska man svinga fullt ut behövs ett av lite större storlek och det klarar vårt nät som är 3 meter brett och 2 meter högt. Nog för att fånga upp riktiga slag.
Träningsnätet har en tålig konstruktion med ett hållbart nät som är enkelt att montera. Du kan ha det i trädgården eller var du nu vill. Inomhus också om du bara kan fästa det ordentligt i golvet.
Ta ditt golfande till en ny nivå genom att öva klart mer. Det bästa sättet att förbättra sin sving och bli mer konsekvent är att slå, slå och sen slå lite till. Om man inte spenderar all sin tid på golfbanan kan det vara svårt. Golfnätet kan dock hjälpa dig. Du kan gå ut och slå några slag varje dag – det räcker med 10 minuter.
Det som ingår är förutom själva nätet också en bra förvaringsväska, så att du kan ta med nätet till sommarstugan eller till en kompis som du vill spela med.
Vårt konkurrenskraftiga pris på golfnätet är 849 kr. Köp ett slagnät / golfnät 3 x 2 m här!


6-pack peggar för golfsimulator
Detta är speciella peggar som är gjorda för att använda i en golfsimulator. I princip funkar de att använda på driving rangen också om man så vill, då de är lite bredare och står ovanpå valfri yta, som t ex en matta. Peggarna är gjorda av tålig plast, som håller länge.
Poängen är att man inte ska behöva ha en matta med hål eller liknande, så de funkar i nästan alla lägen. I simulatorn kanske det inte finns samma typ av matta som utomhus och då kan dessa peggar vara ett bra komplement i bagen.
Vi säljer ett 6-pack där man får tre korta och tre långa peggar. De längre funkar såklart bra för t ex drivern medan de korta kan funka till dina järnklubbor. Förutom dessa storlekar kan man även klippa till den långa peggarna så att de blir precis som man vill ha dem!
Vi säljer vårt 6-pack simulatorpeggar för endast 49 kr. Köp peggar till golfsimulator här!



Universalt regnskydd för golfbag
Alla behöver ett regnskydd till sin bag, åtminstone om man planerar att någonsin spela när det regnar eller riskerar att börja regna. Det är skönt att kunna skydda klubborna och bagen från att bli blöta.
Om du har ett gammalt slitet regnskydd och behöver ett nytt, eller om du bara vill uppgradera till något som känns bättre, så har vi ett bra alternativ i shoppen. Detta regnskydd passar de flesta bagar, såväl vagnbagar som bärbagar.
Det är enkelt att ta på och är tillverkat i tålig PVC. Tack vare den genomskinliga designen så kan man enkelt se vart alla klubbor och andra grejer är. Det finns lättillgängliga öppningar med rejäl dragkedja, där man kan plocka ut de klubbor och utrustning som man vill använda.
Regnskyddet tar inte speciellt mycket plats när man fäller ihop det och mäter ca 118 x 63 cm när det är utfällt. Tack vare sin allmänna och rymliga design så ska det passa till de flesta modeller av bagar.
Vårt trevliga pris på detta flexibla regnskydd är endast 159 kr. Köp ett regnskydd för golfbag universal här!


Bollsäck i konstläder (30 bollar)
Sista produkten för dagen är en smidig och väldigt nätt bollsäck, som ändå rymmer ganska många bollar. Denna bollsäck skiljer sig från andra modeller eftersom det inte är ett bollnät utan en slät säck i konstläder.
Man kan inte se bollarna igenom säcken, som man kan med ett nät, så man får en heltäckt elegant bollsäck istället för den klassiska modellen. Ett trevligt alternativ för den som gillar en lite renare estetik, gärna med svart färg.
Om du vill ha ett bollnät / bollsäck men inte gillar de med mesh i nylon eller polyester, som vi också har ett antal av i shoppen, kan du satsa på denna variant istället.
Vi säljer dessa nät för endast 39 kr. Köp en bollsäck i konstläder för 30 bollar här!


Vi har även andra nya produkter i shoppen och du kan kolla runt på egen hand och se vårt sortiment. Vi kommer att lägga upp fler artiklar, där vi presenterar våra nya produkter, med några veckors mellanrum!