Regelfrågan – Vad händer om en gräsklippare kör över min boll och den försvinner?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Du slår ett slag som landar i ruffen en förmiddag när du ute på en trevlig runda. Just förmiddagar brukar vara tiden då banarbetarna är ute och klipper banan och detta är en sådan dag. Arbetaren ser heller inte din boll utan kör över den och på något vis försvinner den, kanske i tusen bitar. Vad ska du då göra?

För det fösta måste du i princip vara säker på att just gräsklipparen har kört över din boll. Om du är detta så kan du vara lugn då det inte händer något mer för dig än att bollen är försvunnen. Du ska uppskatta var bollen låg och sedan placera bollen så nära denna plats som möjligt. Du ska alltså placera bollen inte droppa den. Vet du inte exakt plats får du uppskatta positionen så bra du kan.

Skulle bollen inte ligga still när gräsklipparen kör över den utan den är i rörelse så ska du istället spela om ditt slag från samma position utan någon plikt.

Om du inte är helt säker eller i princip så nära säker du kan vara på att det är gräsklipparen som har kört över din boll är det tyvärr bara att slå en ny boll med plikt från platsen du var på. Gräsklipparen skulle t ex kunna suga upp bollen och att den då inte hittas vilket gör det svårt att veta att det just är gräsklipparen som är felet.

Ser du bollen stanna på fairway och sen försvinna kan du vara i princip säker men om den har gått in i högt gräs och sedan försvinner även om en gräsklippare precis kört förbi är det inte säkert.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Får du använda en trasig peg du hittar?

Istället för att ta en hel peg och slå sönder den på ett par 3-hål [...]

Regelfrågan – Är det tillåtet att ta hjälp av en annan boll?

Om du ligger utanför green är det då tillåtet att slå ett slag där din [...]

Regelfrågan – När får du nudda sanden och inte?

Det är inte helt lätt att veta vad man får och inte får göra i [...]

Regelfrågan – Vad händer om jag råkar flytta markeringsknappen?

På green så markerar jag bollen men innan jag lagt tillbaka bollen så råkar jag [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall en igelkott ligger vid min boll?

Veckans regelfråga tar upp ett ämne som både kan vara lite vanligt och samtidigt väldigt [...]

Regelfrågan – Vad händer om någon snor din boll?

Det kan egentligen låta lite konstigt att någon skulle stjäla en golfboll men det kan [...]

Produkter från shoppen

-26%
Det ursprungliga priset var: 39 kr.Det nuvarande priset är: 29 kr.
Mängdrabatt
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Mängdrabatt
79 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Förbättra din sving!
59 kr
Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
-22%
Bemästra puttning!
Det ursprungliga priset var: 89 kr.Det nuvarande priset är: 69 kr.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!