Regelfrågan – Vad händer om bollen träffar en markeringsknapp?

Får du markera golfbollen med vad som helst?

Det är tämligen känt inom golfen att det inte är direkt perfekt om du slår en putt och den råkar träffa en annan boll. Nu talar vi då enbart om du puttade från green.

Men vad händer egentligen om din spelkamrat har lagt ner en markeringsknapp och bollen träffar den? Bollen kanske ändrar riktning t o m så att den går ner i hål. Är bollen då hålad?

Normalt händer kanske inte detta då man försöker att flytta på en markeringsknapp som ligger i linje för nästkommande slag. Men det kan vara så enkelt att du inte träffar bollen som du tänkt dig eller så är lutningen på green annorlunda än vad du hade tänkt dig. Det finns utan tvekan lägen då det kan hända att man träffar en markeringsknapp.

Regel 11.1b (2)

Vad händer om bollen träffar en markeringsknapp?

Det är till denna regel vi får hoppa i regelboken för att hitta svaret på vad som händer. Först kanske det ska sägas att det är frågan om en olyckshändelse. Regeln pratar även om misstag och det är alltid viktigt. Skulle ni ha lagt upp en markeringsknapp och du medvetet försöker valla bollen via den i hål är det uppenbart ett regelbrott.

Är det dock så att det var ett misstag t ex som jag talade om felträff eller greenen lästes fel så är det lugnt för dig. Bollen spelas som den ligger varför ett hålat slag t ex räknas. Skulle det vara en putt som är på väg i hål och då råkar träffa knappen och därmed inte går i så är det tråkigt för dig istället. Bara att putta igen isf.

Bäst är självklart att göra allt för att undvika att situationen uppstår. Sen går det inte att undvika misstag men genom att flytta markeringsknappen så att den ligger klart vid sidan av den tänkta linjen minimerar man risken iaf.

Sen finns det heller inget som säger att man måste putta i ordning där den som ligger längst ifrån slår först. Vi talar nu självklart inte om matchspel där annat gäller. Det kan vara smidigare att den som ligger närmare hål börjar att putta.

Läs fler regelfrågor

Regelfrågan – Masters avgörs på sista putten… tills någon lägger sig i

När någon lägger sig i lite för mycket Det här är kanske inte ett scenario [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall man spelar på fel boll?

Säg att du och din kompis bägge slår ut en boll i den tjocka ruffen [...]

Regelfrågan – Blir du diskvalificerad om du plockar upp bollen på green utan att markera?

Du har ett sämre hål och har gjort slut på dina slag i poängbogey. Därför [...]

Regelfrågan – Vad händer ifall jag ligger bakom ett träd men får fri dropp för en väg?

Att hamna rakt bakom ett träd är frustrerande för oss golfare. Tyvärr är det något [...]

Regelfrågan – Hur mycket plikt får du om du slår till teekulorna i vredesmod?

Om det finns någon golfare i denna värld som inte har känt sig lite så [...]

Regelfrågan – Slag utanför tee plus out of bounds

Årets första hål Nu är det början av säsongen för de flesta av oss ska [...]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Hej! Har du en fråga?
Sören
Chatbot Image Hej! Jag heter Sören och är en AI-baserad kundtjänstbot. Jag kan svara på frågor om leverans, retur, reklamation och liknande saker! Jag kan försöka hjälpa dig innan du kontaktar en riktig människa! Jag kan inte svara på frågor om specifika beställningar, då måste du maila till info@golfprylar.nu!

Kundtjänst-boten använder AI, som kan göra misstag ibland. Dubbelkolla gärna viktig information!