Nya produkter – Greenlagare, skumbollar, grepp, putting gates och blytejp

Då var det dags igen för en genomgång av ett gäng nya produkter som vi har fått in här i shoppen. Som vanligt en god liten blandning av olika produkter. Förhoppningsvis några som kan passa. Idag ska vi titta på följande golfprylar:

Greenlagare med stilettfunktion + markeringsknapp -Vår andra variant av fällbar greenlagare. Funktionsmässigt likt vår gamla klassiska variant men med lite annat utseende.

3-pack Putting gates / Puttgrindar (Tre storlekar) – Med fötter – En variant av de putting gates vi redan säljer. Det som skiljer dessa är att de har fötter som gör att de kan ställas lite mer överallt.

Skumbollar 10-pack (helgula) – Våra populära skumbollar för olika typer av träning och lek. Dessa i en helt gul variant.

Golfgrepp Cord – Vi fortsätter att utöka vårt utbud av grepp och denna gången har det kommit till grepp för järnklubbor och träklubbor med cord.

Blytejp Rulle 50 gram 250 cm – Tidigare har vi sålt vår blytejp enbart i färdiga 10-pack. Nu har vi även dem i en rulle där du själv klipper till vad du önskar.

Greenlagare med stilettfunktion + markeringsknapp

En sak alla golfare ska ha med sig ut på en rond är en greenlagare. Visst du kan laga märken med en peg t ex men resultatet blir bättre med en dedikerad lagare för detta. Med tanke på det låga priset för dem så är det ett billigt sätt att hålla våra banor i bra kondition.

Just denna varianten är med stilettfunktion, precis samma som vår gamla jag nämnde tidigare. Att den är fällbar är väldigt smidigt då platsen som tas i anspråk i fickan blir klart mindre. Sedan en stor fördel är också att du inte behöver ha något lite halvspetsigt liggande byxan utan denna det fälls enkelt in.

Det är bara att trycka på knappen så fälls den ut och när du sedan vill fälla ihop trycker du bara på samma knapp och fäller tillbaka själva lagardelen tills dess att du hör ett klick.

Om ni brukar markera eller bollar när ni spelar golf kommer denna lagare med en markeringsknapp. Tillverkad i metall som sitter fast med hjälp av en magnet.

Vi säljer för närvarande greenlagare från 19 kr st och upp till 79 kr och dessa ligger föga överraskande högre upp i prisklass hos oss med ett pris på 69 kr. Sen är detta jämfört med liknande produkter hos andra säljer ett strålande pris då de ofta tar det dubbla eller mer för dem.

Köp Greenlagare med stilettfunktion + markeringsknapp här!

3-pack Putting gates / Puttgrindar (Tre storlekar) – Med fötter

För ett litet tag sedan skaffade vi en ny träningsprodukt i form av puttgrindar till shoppen. Ett smart litet hjälpmedel som är bra för olika typer av putträning.

Du kan dels använda dem för att lära dig att putta rakt då det blir ett mindre och mindre hål i de tre grindarna. Sen kan du t ex även använda dem för att lära dig att läsa lutning på en green. Ställ upp dem och se ifall bollen faller som du tänkt om du slår igenom dem.

Vad som skiljer dessa putting gates och de andra vi säljer är att de kommer med fötter. Andra varianten har bara piggarna som du trycker ner i gräset för att få dem att stå rätt. Dessa har utöver det även fötter du kan sätta fast på. Vilket för med sig att du kan använda dem på andra underlag än just gräs. T ex om du vill putta hemma kan du göra det med dessa.

Helt enkelt användbara i lite fler situationer än de utan fötter. Priset för dessa är 129 kr vilket är 30 kr mer än vad vi tar för varianten utan fötter. Bara att köpa den typ som passar dig och dina behov bäst.

Köp 3-pack Putting gates / Puttgrindar (Tre storlekar) – Med fötter här!
Köp 3-pack Putting gates / Puttgrindar (Tre storlekar) – Utan fötter här!

Skumbollar 10-pack (helgula)

Tidigt i denna shops liv plockade vi in lite enkla träningsbollar i mjukare material. Jag kommer inte ihåg exakt om de fanns från dag 1 eller om det kom in lite senare. Möjligt är att vi bara hade lättare plastbollar från början och sedan började med skumbollarna efter ett litet tag.

Oavsett har de genom alla år varit en stabil säljare här i shoppen. Du kan använda dem med fördel inomhus t ex då det ska mycket till för att de ska ha sönder något. Ute i trädgården fungerar de också bra för träning då de inte flyger iväg alls lika långt som vanliga bollar gör.

Rent allmänt är dessa bollar populära att sälja för en mängd olika användningsområden, t ex har jag sett att de säljs som kattleksak.

Vad skiljer då dessa mot våra tidigare gula/svarta och de som i huvudsak går i röd färg?

Denna fråga har ett enkelt svar och det är att det bara är färgen som skiljer dem åt. Bollen är samma med skillnaden att dessa här helgula.

Vi säljer detta 10-pack för 45 kr. Köp Skumbollar 10-pack här!

Golfgrepp Cord

Följare av denna sajt och de artiklar som här finns blir inte överraskade över att vi har plockat in grepp med cord.

Det finns skönare grepp i denna värld det råder det inget tvivel om, men frågan är om det finns grepp som erbjudet bättre grepp. I princip oavsett hur vädret är kan du lita på att klubban kommer att sitta bra i handen.

De cordgreppen som vi har plockat in till att börja med är en lite lättare version av cordgrepp. Övre delen består av en blandning av cord och gummi, den nedre delen är bara gummi. Sammantaget får du lite mer comfort än ett fullt cordgrepp men ger upp lite av den där extra greppigheten som corden erbjuder.

Som med allt annat gäller det att hitta en balans och detta känns enligt oss som en bra blandning.

Köper du ett grepp kostar det 89 kr. Sedan som för alla liknande produkter har vi mängrabatt och beroende på hur många du köper kan du få ner priset med 10 kr st till 79 kr.

Köp våra grepp med cord här!

Blytejp Rulle 50 gram 250 cm

Något som kanske överraskar våra besökare är att just blytejp är en sådan storsäljare här i shoppen. Det beror lite på hur man räknar men blytejp kan vara vår bäst säljande produkt av alla här i shoppen.

Slår man ihop alla peggar t ex säljer vi självklart fler sådana än blytejp, men om du delar upp dem var för sig säljer de inte lika mycket. Det som är helt klart är iaf att blytejp tillhör det mest populära vi har här. Därför är det inte annat än naturligt att vi plockar in andra varianter av produkten.

Från början sålde vi bara silverfärgade 10-pack där vi sedan även plockade in svarta likadana. Det vi nu har gjort är att plocka in en rulle som är 2 ½ meter lång med blytejp. Denna klipper du sedan till i så stora bitar du vill ha.

Just denna varianten är lite lättare än våra färdiga 10-pack. Här väger 5 cm ungefär 1 gram medan samma längd väger ca 3 gram för andra varianten.

Allt handlar alltså om hur mycket vikt du behöver vilket variant som passar dig bäst. En liten vikt kan ibland vara allt som behövs och det går självklart att sätta flera vikter på varandra. Så bota din slice med lite tejp eller skapa en bättre känsla i din putter!

En rulle med blytejp kostar just nu 89 kr i shoppen.
Köp Blytejp Rulle 50 gram 250 cm här!

Vi har även andra nya produkter i shoppen och du kan kolla runt på egen hand och se vårt sortiment. Vi kommer att lägga upp fler artiklar, där vi presenterar våra nya produkter, med några veckors mellanrum!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *