Detta är en fråga som jag skulle gissa att de allra flesta kan svaret på sedan tidigare. Därför är grejen lite mer vad det skulle kunna innebära för dig som golfare.
Svaret är kort och gott att det är fritt fram att blanda hur du vill mellan vänster och högerklubbor. Det finns inga regler som styr hur det ska vara på det viset. Reglerna säger att du får ha 14 st klubbor som mest i bagen (kan ha färre om du vill) och att de ska följa reglerna.
Exakt vad som följer reglerna finns så klart uppskrivet bland reglerna och kan vara lite komplicerat. Men egentligen är det inget man behöver direkt bry sig om då alla klubbor som säljs av de vanliga butikerna följer reglerna.

Utrymme för experiment
Eftersom reglerna bara säger 14 och att de ska vara lagliga kan det ge dig utrymme att testa lite om du så vill. Det finns t ex exempel från tourerna med spelare som har haft två stycken drivers med sig ut på en rond.
Exempelvis skulle du kunna ha en som är inställd för en draw och en som är inställd för att gå rakt. Du får inte ändra inställningen på en driver under en rond varför du inte bara kan uppnå detta med bara en. Men om du har två olika med dig finns det inget som hindrar dig.
Du kanske äger två putters och en av dem gillar du att slå längre puttar med och en är bättre när det bara är kort kvar till hålet. Då kan du ha bägge dessa med dig.
Vänster / Höger

Kommer vi sedan till vänster och högerklubbor som frågan gällde från början så kan det vara smart att ha säg en järn 8-9 eller liknande i bagen som är åt andra hållet.
Det kräver så klart att du kan slå iaf lite hyfsat med den för att det ska vara aktuellt men grundtanken är att den ska kunna hjälpa dig ur lite luriga lägen.
Bilden här bredvid visar på ett exempel när det kan vara bra med en vänsterklubba i bagen. I detta läge där trädet är till vänster om bollen är det i princip omöjligt att slå ett vettigt slag med en högerklubba. På bilden här har vi valt att ta en högerklubba. Sedan ställt den på högkant för att slå. Ett slag som inte är det enklaste det men som kan vara bästa alternativet.
En spelare som i detta fall har en vänsterklubba i sin bag kan i detta läge slå ett i princip helt normalt slag. Sen att man ska vara lika bra från bägge sidorna är inte rimligt men med lite träning kan man nog snabbt bli stabil nog att slå ut bollen säkert kanske 50 meter eller något sådant.
Prioriteringar
Allt handlar till slut om prioriteringar när det gäller vilka klubbor man har med sig. Det är 14 klubbor max som gäller. Sedan gäller det att sätta ihop en så bra uppsättning som möjligt med det antalet. Utslagsklubba, mellanjärn, korta järn, någon wedge och putter har vi nog alla med oss. Vilket kanske blir en 8-9 klubbor.
Efter det grundbehovet är det att fundera på om man behöver fler klubbor som går långt eller t ex ytterligare wedgar för att få bra avstånd.
Eller som sagt var två puttar, drivers eller en felvänd klubba. Rätt och fel kan bara man själv bestämma efter vad man känner är rätt för sig själv.