Får du flytta en kotte om den ligger i vägen för din golfboll?
A: Ja du får flytta den
B: Ja du får flytta den men bara om bollen inte rör på sig
C: Kotten måste ligga kvar
D: Om en motståndare godkänner att du flyttar den får du göra det
Svara på frågan och klicka sedan på frågan för att få fram svaret.
Rätt svar: Alternativ B
Kotte i vägen för din golfboll
Veckans regelfråga riktar sig lite mer till nybörjaren. Vi som spelat golf länge har nog tämligen bra koll på vad reglerna säger i detta fallet. Men då vi alla inte är rutinerade golfare är det viktigt att ibland ta upp de lite mer grundläggande frågorna också. För det är verkligen viktigt att veta vad man får göra och inte göra i lägen som dessa.
Lösa naturföremål

En kotte och annat liknande går in under avdelningen lösa naturföremål. Dessa får du flytta om du så vill då reglerna säger enligt följande.
”En spelare får, utan plikt, ta bort ett löst naturföremål var som helst på eller utanför banan, och får göra detta på vilket sätt som helst (t ex genom att använda en hand eller fot, använda en klubba eller annan utrustning, få hjälp av andra eller bryta av del från ett löst naturföremål).” Regel 15.1a
Det finns två undantag för detta men det är ganska ovanligt att de dyker upp i praktiken. Dels handlar det om att ta bort lösa naturföremål i ett läge där en boll ska återplaceras. Du kan läsa om det om du följer länken här ovan då det kommer direkt efter det.
Andra undantaget är att ifall en boll är i rörelse får inte en spelare under tiden ta bort ett föremål som skulle kunna påverka vara bollen hamnar. Det kan låta lite konstigt för när hinner man det?
Men säg att du ska putta på en green med en stor backe. Du puttar då för löst så att bollen rullar tillbaka mot där du tidigare var. Du ser att bollen är på väg att rulla av green men att det ligger ett stort löv, kotte eller något annat på vägen som kan påverka. Denna får du då inte ta bort utan bollen ska stanna där den naturligt hade gjort det.
Det gäller att se upp bara
Nu låter detta som det är fritt fram att ta bort alla kottar, barr och liknande som man kan träffa på i närheten av bollen under en rond. Men riktigt så enkelt är det inte utan det finns en väldigt viktig sak som man måste vara medveten om.
Bollen får inte rubbas ur sitt läge. Rubbas räknas det som om bollen flyttar på sig och det är oavsett åt vilket håll. Detta ska gå att se med blotta ögat att det händer. Alltså om man behöver värsta zoomkameran för att se det är det inte rimligt att se det med ögat. Men du eller någon annan måste inte se det hända. Säg att du har tagit bort något som låg mot bollen. Sen går du till din bag och ska hämta en klubba och då tittar bort. När du kommer tillbaka till bollen upptäcker du att den har rullat i väg en meter åt något håll. Då har du rubbat den även om ingen såg det exakt när det hände.
Men om bara en boll vibrerar lite när du flyttar något men inte rör sig är det inga problem.
Notera också att detta gäller om bollen inte är på green. Är den på green behöver det inte bli plikt om du råkar flytta bollen omedvetet.